Döşemealtı 10. Nar Festivali Yağlı Pehlivan Güreşleri

Döşemealtı 10. Nar Festivali Yağlı Pehlivan Güreşleri
Döşemealtı 10. Nar Festivali Yağlı Pehlivan Güreşleri
- Geleneksel olarak düzenlenen güreşler yaklaşık 600 sporcunun katılımıyla başladı

ANTALYA (AA) - Döşemealtı Belediyesi tarafından bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen yağlı pehlivan güreşleri, 54'ü başpehlivan olmak üzere yaklaşık 600 güreşçinin katılımıyla başladı. 

Döşemealtı Belediyesi Yeniköy Stadyumu'nda düzenlenen organizasyonda küçük boy, teşvik, tozkoparan, deste küçük, deste orta, deste büyük, küçük orta boy, büyük orta boy güreşleri yapılıyor.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç , gazetecilere yaptığı açıklamada, yağlı güreşlerin bölgede çok sevildiğini ve belediye olarak bu yıl 10'uncusunu düzenlediklerini ifade etti.

Yağlı güreşlerin her geçen yıl daha çok geliştiğini anlatan Genç, ata sporuna verilen değerlere katkı sağlamak için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Genç, bölgede nar üretiminin çok fazla olduğunu dile getirerek,  "Nar üretimi ve ihracatında rekolte olarak yüksek bir bölge burası. Bizler de yağlı güreşlerde hem bölgenin narını tanıtmak hem de ata sporuna olan sevgiyi artırmak için bu tür organizasyonlar düzenliyoruz" dedi. 

Döşemealtı 10. Nar Festivali Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne üst üste 2 kez dünya şampiyonu olan Taha Akgül, tarihi 654. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu ve milli güreşçi gençler dünya üçüncüsü Yunus Emre Dede onur konuğu olarak katıldı.

Etkinliğe katılan 54 başpehlivan, kırmızı- beyaz tişörtler giyip Türk bayrağı taşıyarak, terör saldırılarında hayatlarını kaybeden şehitlerin anısına ellerindeki Türk bayraklı balonları havaya bıraktı.  

Öte yandan, etkinliğe katılan 600 güreşçi için ortalama bin 200 ton yağ kullanılacağı bildirildi.