Döşemealtı "halı tarlası"na dönüştü

Döşemealtı "halı tarlası"na dönüştü
Döşemealtı "halı tarlası"na dönüştü
- Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde bir kısmı hijyenik nedenlerle, bir kısmı da renklerinin pastelleşmesi için tarlalara serilen el dokuması halı ve kilimler, ilginç görüntüler oluşturuyor - Türkiye'nin çeşitli illerinden Döşemealtı'na getirilen el halıları ve kilimlerin güneşlenme süresi, 10 gün ile 2 yıl arasında değişiyor

ANTALYA (AA) - HÜSEYİN KANBER - Hem renklerinin pastelleşmesi hem de hijyenik olması amacıyla Türkiye 'nin çeşitli bölgelerinden getirilen kilim ve halıların tarlalara serildiği Antalya'nın Döşemealtı ilçesi, adeta "halı tarlasına" dönüştü.

Döşemealtı'nda tarlalar, yaz aylarında halı ve kilimlerle donatılıyor. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde elde dokunan halı ve kilimler, ilçede tarlalara serilerek, pastel renk almaları için bekletiliyor.

Halı ticaretiyle uğraşan Halil Börekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1969'dan beri sektörde çalıştığını söyledi.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden getirilen el dokuması halı ve kilimlerin bakımının ilçedeki fabrikada yapıldığını anlatan Börekçi, halıları güneşe sererek, renklerinin pastelleşmesinin yanı sıra zararlı bakterilerden arınmalarını da sağladıklarını kaydetti.

Börekçi, "Halı ve kilimin özelliğine göre güneşlenme süreleri, 10 gün ile 2 ay arasında değişiyor. Bazı halılar, 1-2 yıl güneşlenmeye bırakılıyor. 20 bin metrekare arazide şu anda 10 bin halı ve kilim serili durumda" diye konuştu.

- "Son yıllarda ekonomik sebeplerle talep azaldı"

Her türlü bakımı yapılan halıların bir kısmının yurtiçinde satışa sunulduğunu, bir kısmının da İtalya, Almanya ve ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edildiğini aktaran Börekçi, "İçinde sentetik maddeler bulunmayan Türk halı ve kilimleri, birkaç yıl öncesine kadar birçok ülke vatandaşının evini süslüyordu. Son yıllarda ekonomik sebeplerle talep azaldı" diye konuştu.

Halı tarlalarını görmek için yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda kişinin Döşemealtı'na geldiğine değinen Börekçi, "Burada el dokuması ürünlerin nasıl bir işlemden geçirildiğini merak ediyorlar. Tarlalara ilk kez giren insanlar, binlerce halıyı serili şekilde görünce, devasa bir eve girmiş gibi hissediyorlar" görüşünü paylaştı.

Börekçi, tarlalarda satış fiyatları 20 lira ile 30 bin lira arasında değişen halı ve kilimlerin serili olduğu bilgisini verdi.

Selçuk Üniversitesi öğrencisi Kezban Aydemir de ailesine yardımcı olmak amacıyla "halı tarlası"nda çalıştığını belirtti.

Her gün binlerce halı ve kilimi serip kaldırdıklarını anlatan Aydemir, "Tarladaki halıların iki tarafının yeteri kadar güneş almasını sağlıyoruz" dedi.