DSİ 13. Bölge Müdürü Özgür:

DSİ 13. Bölge Müdürü Özgür:
DSİ 13. Bölge Müdürü Özgür:
- "DSİ Serik ve Aksu'da 55 bin 790 dekar tarım alanını suya kavuşturacak"

ANTALYA (AA) - Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, DSİ'nin Serik ve Aksu'da 55 bin 790 dekar tarım alanını suya kavuşturacağını bildirdi.

Özgür, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya merkez ve bağlı 19 ilçede su kaynaklarının yerinde kullanılması, depolanması ve vatandaşların yararlanması için  proje  yapımının devam ettiğini belirtti.

Projelerin gerçekleşmesinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz'e katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür eden Özgür, "Yapmış olduğumuz eserler ile ülkemize ve milletimize en güzel hizmetleri sunuyoruz. DSİ olarak akan dere ve nehirlerdeki suların önlerine yaptığımız yapılar ile adeta suya altın kelepçe vurmaktayız" ifadesini kullandı.

Özgür, Aksu ve Serik ilçelerimizdeki gölet, sulama ve taşkın önleme çalışmaları hakkında da bilgi vererek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Küçük Aksu Barajı ile Aksu'ya yılda 28,39 milyon metreküp içmesuyu temin edilecek. Böylece 44 bin 100 dekar alan sulanacak olup yıllık 6,06 Gigavatsaat (GWh) enerji üretilecektir. Aksu Karaöz Çepeli Göleti ve sulaması projesi ile 4 bin 850 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Serik Kırkgeçit Göleti ve sulaması projesi ile de 6 bin 840 dekar arazi sulanacaktır. Böylelikle DSİ Serik ve Aksu'da 55 bin 790 dekar tarım alanını suya kavuşturacak."


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Antalya

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  orman

  ,

  Enerji

  ,

  taşkın