DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
- "AK Parti'nin tek başına iktidar olamayacağı anlaşıldığından, şu anda uluslararası sermaye AK Parti ve CHP'nin koalisyonu için gayret göstermekte. Bu koalisyonun çöpçatanı Kemal Derviş'tir"

ANTALYA (AA) - DSP Genel Başkanı Masum Türker, " AK Parti 'nin tek başına iktidar olamayacağı anlaşıldığından, şu anda uluslararası sermaye AK Parti ve CHP 'nin koalisyonu için gayret göstermekte. Bu koalisyonun çöpçatanı Kemal Derviş'tir" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Antalya'ya gelen Türker, il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 7 Haziran seçimleri dolayısıyla Türkiye 'de ciddi bir değişim ve dönüşüm beklentisi olduğunu söyledi.

Türker, parlamentodaki dört partinin ön plana çıkartıldığını öne sürerek, "Gazete sütunlarında bu dört partinin bırakın liderlerini, milletvekillerine kadar inildi. Televizyonlarda onların programları yapılıyor. Ama Türkiye şu ana kadar iktidar ve muhalefetiyle parlamentodaki dört partinin Türkiye'nin sorunlarını çözmekten uzak" diye konuştu.

Seçim bildirgelerinde "Yargı ideolojik değil, bağımsız ve tarafsız olacak. Adalet herkes için gecikmeden sağlanacak" ifadesinin bulunduğunu kaydeden Türker, yargının Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) değiştirilmesiyle artık tarafsız olmadığını ve ideolojik olduğunu savundu.

Türker, savcı Zekeriya Öz'ün meslekten ihraç edilmesine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"O gün yapılan da yanlıştı, bugün yapılan da yanlıştır. Demek ki AK Parti iktidarı ile el ele yürürseniz, yanlış yapsanız bile doğru oluyor. Ama ayrılıp doğru yaparsanız, yanlış bulunuyorsunuz. Geçmişte, savcı Zekeriya Öz için gündeme getirilen iddialar, başta Başbakan tarafından olmak üzere reddedildi. HSYK tarafından hakkındaki iddialar ele alınmayan ve Yargıtay üyeliği teklif edilen Zekeriya Öz, şimdi aynı iddialarla meslekten ihraç ediliyor. Zekeriya Öz'ün yaptıkları, kimliği tartışılabilir. Bu bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren tarafı, iktidar aynı iktidar, o gün reddettiğini bugün kabul eden bir HSYK dizayn edebiliyor. Bu bizim hepimizin gelecekteki güvenliğini tehlikeye sokan bir yapıdır."

- "Çöpçatan Kemal Derviş"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun büyük yanlışlar yaptığını iddia eden Türker, "Ticari aracını yenileyenlerden 2016'nın sonuna kadar ÖTV alınmayacağı" şeklindeki açıklamasının "seçim rüşveti" olduğunu savundu.

Türker, seçim sonrasında Türkiye'de neoliberal politikaların devamı için formül hazırlandığını öne sürerek, "AK Parti'nin tek başına iktidar olamayacağı anlaşıldığından, şu anda uluslararası sermaye AK Parti ve CHP'nin koalisyonu için gayret göstermekte. Bu koalisyonun çöpçatanı Kemal Derviş'tir" diye konuştu.

- "Onun adı 'Asena'dır"

MHP 'li Meral Akşener'e ilişkin kaset iddiasının hatırlatılması üzerine Türker, kendisiyle arkadaş olduğunu, geçmişte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için rekabet ettiklerini anımsattı.

Türker, Akşener'e hiç kimsenin söyleyecek bir lafı olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Onun adı zaten 'Asena'dır. Siyasi hayatta 'Erkek gibi kadın' olarak mütalaa edilir. Bunu ortaya atanları kınıyorum. Yalnız saygısızlık yapmadılar, terbiye sınırlarını da aştılar. Türkiye'de herkesi kasetle şununla bununla tehdit etme modası 2004 yılından sonra ortaya çıktı. Bir taraftan 'İnsanların mahremiyeti var' deniyor, diğer taraftan 'Hakkında kaset var' lafı söyleniyor. Bu kaset lafını ortaya çıkaran kim? AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen iki gazeteci. Şimdi de 'Böyle bir şey yok' diye özür diliyorlar. Bu tehditler daha çok yaşanacak. Aslında AK Parti taraftarları bunları gündeme getirerek, paralel diye suçladıkları Gülen cemaatini aklıyorlar."

- Asgari ücret 2 bin lira

Asgari ücretin 2 bin lira olmasını ön gördüklerini dile getiren Türker, bu asgari ücret baz alındığı zaman bir emeklinin aldığı paranın asgari ücretten fazla olması gerektiğini söyledi.

Türker, emekli maaşının da 2 bin 600 lira olmasını ön gördüklerini belirterek, çocuklar arasında fırsat eşitliği yaratmak için okullarda sabah kahvaltısını ücretsiz vereceklerini açıkladı.

"Mazotun fiyatını azaltacağım" demenin "aldatıcı bir yaklaşım" olduğunu savunan Türker, "Fiyat ne olursa olsun maliyet artı kar ve refah payı vereceğiz" dendiğinde bu işin düzeleceğini kaydetti.