Dünya Albinizm Günü

Dünya Albinizm Günü
Dünya Albinizm Günü
- Antalya'da albinizmli bireyler akvaryumu gezip bir alışveriş merkezinde güneş gözlükleriyle yürüyüş yaptı - Albinizmli Hasan Kılıçdoğan: - "Sınıfta bazı arkadaşlarım benimle dalga geçiyor. Gözlerim iyileşince en çok arkadaşlarımla oyun oynamak ve ders çalışmak istiyorum"

ANTALYA (AA) -  Dünya Albinizm Günü dolayısıyla Antalya ve çevre ilçelerde yaşayan albinizmli bireyler, "Albinizmin Farkında Ol, Varlığınla Destek Ol" etkinliğinde bir araya geldi.

Türkiye Albinizm Derneği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Antalya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte albinizmli bireyler, Antalya Akvaryum'u gezdi. Albinizmli gençler daha sonra bir alışveriş merkezinde, güneş gözlükleriyle yürüyüş yaptı.

JCI Antalya Albinizm Projesi Direktörü Ebru Eymur, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinlik sayesinde Antalya'daki albinizmli bireyler ve aileleri bir araya getirdiklerini söyedi. Eymur, "Proje sayesinde albinizmli gençler ve aileleri Türkiye Albinizim Derneği'nin varlığından haberdar oldu. Kendileri gibi albinizimlilerle bir araya geldiler" dedi.

Albinizmin bir cilt hastalığı olmadığını vurgulayan Eymur, şöyle konuştu:

"Albinizmli bireyler zamanla görme kaybı yaşamaya başlıyorlar. Bu görme kaybına bağlı olarak, devlet tarafından yüzde 40 ile yüzde 90 arasında engelli olarak kabul ediliyorlar. Dünyada her 17 bin kişiden biri albinizmle yaşıyor. Türkiye'de ise 4 bin albinizmli birey olduğu tahmin ediliyor."

- Albinizmli tek yumurta ikizleri

Etkinliğe 11 yaşındaki albinizmli tek yumurta ikizleri Hasan ve Hüseyin Kılıçdoğan da katıldı. İkizlerin babası Orhan Kılıçdoğan, yaptığı açıklamada, Hasan ve Hüseyin'in doğuştan albinizm hastası olduğunu söyledi.

Dört çocukları bulunduğunu ve diğer çocuklarında herhangi bir rahatsızlık olmadığını anlatan Kılıçdoğan, "Çocuklarım televizyona bir metre yakından bakıyor. Onların tedavisi için İstanbul 'a gittim. Öncelikle gözlerinden ameliyat olmaları gerekiyor. Doktorlar ameliyat için 30 bin lira istediler" diye konuştu.

Albinizmli Hasan Kılıçdoğan da mahallede serbest koşamadığını anlattı. Tek başına yolun karşısına geçemediğine değinen Kılıçdoğan, "Televizyonu uzaktan göremiyorum. Okulda tahtayı göremiyorum. Sınıfta bazı arkadaşlarım benimle dalga geçiyor. Gözlerim iyileşince en çok arkadaşlarımla oyun oynamak ve ders çalışmak istiyorum" dedi.

Hüseyin Kılıçdoğan ise özellikle güneşli havalarda görmekte zorluk çektiğini, gözleri iyileşince şimdi yapamadığı her şeyi yapmak istediğini söyledi.