Dünya Çiftçiler Günü

Dünya Çiftçiler Günü
Dünya Çiftçiler Günü
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dallı: - "Son on yılda yüzde 600 oranında artan tarımsal ürün ihracatımız ile Antalya, 2014 yılında 542 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir"

ANTALYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, "Son on yılda yüzde 600 oranında artan tarımsal ürün ihracatımız ile Antalya, 2014 yılında 542 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir" dedi.

Dallı, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tarım sektörünün her türlü zor koşulda büyük emek veren çiftçilerle büyümeye devam ettiğini kaydetti. Antalya'nın, örtüaltı tarımı ve yıl boyu yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunduğu güvenilir ürünlerle tarımın marka şehri olduğunu belirten Dallı, "Antalya, bitkisel üretim değeri ile Türkiye birincisi konumdadır" dedi.

Dallı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Antalya'da tarımının gelişmesi ve büyümesine katkı koyan, kaliteden ve gıda güvenilirliğinden ödün vermeden üretim yapan 150 binin üzerinde çiftçi ailesi tarafından üretilen tarımsal ürünler, ülkemiz ihtiyacının çok önemli bir kısmını karşılamakla birlikte, 50'den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Birçok meyve sebze üretiminde birinci sırada olan, Türkiye domates üretiminin yüzde 20'sini, portakal üretiminin yüzde 28'ini, nar üretiminin yüzde 27'sini, mantar üretiminin yüzde 55'ini, avokado üretiminin yüzde 80'ini karşılayan ilimizin ülke ekonomisine katkısı 8 milyar 700 bin liraya ulaşmıştır. Son on yılda yüzde 600 oranında artan tarımsal ürün ihracatımız ile Antalya, 2014 yılında 542 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir."

Bu başarıda özveriyle çalışan, yenilikleri benimseme gayreti içinde olan ve dünya pazarlarının gerektirdiği koşullara adapte olmayı başarmış çiftçilerin payının büyük olduğunu vurgulayan Dallı, tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı.