Dünya çocukları botanik EXPO'da buluşacak

Dünya çocukları botanik EXPO'da buluşacak
Dünya çocukları botanik EXPO'da buluşacak
- TRT Genel Müdürü Göka: - "Gelecek yıl 38'incisi düzenlenecek olan TRT Uluslararası Çocuk Şenliği, EXPO 2016 Antalya sergi alanında yapılacak"

ANTALYA (AA) - TRT Genel Müdürü Şenol Göka, gelecek yıl 38'incisi düzenlenecek olan TRT Uluslararası Çocuk Şenliği'nin, EXPO 2016 Antalya sergi alanında yapılacağını bildirdi.

EXPO 2016 Antalya Ajansından yapılan yazılı açıklamaya göre, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın'ı ziyaret etti.

Aydın ile birlikte EXPO alanını gezen Göka, proje hakkında bilgi aldı. Göka, gezinin ardından sergi alanına 200 yaşında bir zeytin ağacı dikti. Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki karayolu çalışması nedeniyle EXPO 2016 Antalya alanına taşınan zeytine kürekle toprak alan ve can suyu veren Göka, "Zeytin ağacı diktik. Bu son derece önemli.  Eğer ileriye doğru bir umudunuz varsa zeytin dikilir. Zeytin bir taraftan barışı temsil ettiği gibi bir taraftan da gerek geç meyve vermesi dolayısıyla gerekse uzun ömürlü olması dolayısıyla eğer bir yere zeytin dikiliyorsa orada umut var demektir" dedi.

TRT Genel Müdürü Göka, EXPO 2016 Antalya'nın hem ülke tanıtımı hem de diğer uluslararası organizasyonlar için önemli bir işlevi yerine getireceğini kaydetti.

Antalya'nın geçen 23 Nisan'da TRT'nin Uluslararası Çocuk Şenliği'ne ev sahipliğini yaptığını hatırlatan Göka, şöyle konuştu:

"2015'te yaptığımız çocuk şenliği, EXPO 2016'nın teması 'çiçek ve çocuk' olduğu için tam yakışırdı. O yüzden dedik ki '2016'yı da Antalya'da gerçekleştirelim'. Burası hem bir merkez olarak bütün dünya tarafından kabul edilmiş olsun, çünkü tarımsal anlamda da çok güzel faaliyetler de gerçekleştiriliyor burada ve tabi çiçek ve çocuk olduğunda bizi de ilgilendiren önemli bir bölümü oluşturuyor. Sağolsunlar TRT'ye çok güzel bir yer ayırdılar."

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın da EXPO 2016'nın ülke ve dünya açısından çok önemli ve büyük bir proje olduğunu belirterek, "Ülkemizin yüz akı olarak yapılan bu projenin dünyada ses getireceğini düşünmekteyim. 23 Nisan etkinliklerinin burada yapılarak katılım sağlanması noktasında TRT Genel Müdürüne teşekkür ediyorum" diye konuştu.