Dünya Dart Şampiyonası

Dünya Dart Şampiyonası
Dünya Dart Şampiyonası
- Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen ve 36 ülkeden yaklaşık 400 sporcunun katıldığı şampiyona sona erdi - TBBDF Başkan Vekili Türkmen: - "Türkiye, daha önce Avrupa şampiyonalarında derece elde etmişti ancak bu şampiyonada kürsüye çıkamadık"

ANTALYA (AA) - Kemer ilçesinde düzenlenen Dünya Dart Şampiyonası sona erdi. 

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) tarafından, Türkiye'de ilk kez düzenlenen organizasyona 36 ülkeden yaklaşık 400 sporcu katıldı. 

Şampiyonanın son gününde, genç kızlar, genç erkekler, tek kadınlar, tek kadınlar, kadınlar takım ve erkekler takım kategorilerinde final müsabakaları yapıldı. 

Tüm gençler kategorilerinde 216 puan toplayan Hollanda şampiyon oldu. Kadınlar tüm kategorilerde 188 puan toplayan İngiltere birinci sırayı alırken, erkekler tüm kategorilerde de 100 puan toplayarak yine ilk sıraya yerleşti.

Müsabakaların ardından dereceye giren sporcu ve takımlara madalya ve kupaları verildi.

 TBBDF Başkan Vekili Mutlu Türkmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 36 ülkeden sporcuların katıldığı şampiyonayı tamamladıklarını belirterek, çok renkli ve çekişmeli müsabakaların yaşandığını söyledi.

Kuzey Avrupa ülkelerinin şampiyonaya damga vurduğunu ifade eden Türkmen, gençlere büyük yatırım yapan Hollanda ve İngiltere'nin çok önemli başarılar kazandığını vurguladı.

Türkmen, şampiyonada ilk defa madalya kazanan ülkelerin de olduğunu belirterek, "Özellikle gençler kategorisinde Güney Afrika, Avusturya, Rusya ve İran ilk defa madalya kazandı. Türkiye, daha önce Avrupa şampiyonalarında derece elde etmişti ancak bu şampiyonada kürsüye çıkamadık. Gençler kategorisinde zorlu maçları kazanan sporcularımız maalesef kolay rakiplere kaybetti. Türk Milli Takımı olarak derece elde edemedik" diye konuştu.

Dartı ulusal spor ilan eden ülkeler olduğunu anlatan Türkmen, gençler kategorisinde başlattıkları çıkışı, büyükler kategorisine de taşımayı amaçladıklarını, 2017'de Japonya'da yapılacak Dünya Dart Şampiyonası'nda madalya almayı hedeflediklerini ifade etti.

Şampiyonada alınan sonuçlar şöyle:

- Genç kızlar

1. Tayla Carolissem - Güney Afrika

2. Christina Schuler - Almanya

3. Deniz Hashtbaran - İran

3. Veronica Koroleva - Rusya

- Genç erkekler

1. Maikel Verberk - Hollanda

2. Jake Rodriguez - Avusturya

3. Hampus Norrström - İsveç

3. Chris Gower - İngiltere

- Tek kadınlar

1. Lisa Ashton - İngiltere

2. Deta Hedman - İngiltere

3. Grace Crane - Kuzey İrlanda

3. Julie Gore - Galler

- Tek erkekler

1. Jim Williams - Galler

2. Rosse Montgomery - İskoçya

3. Darius Labanauskas - Litvanya

- Kadınlar takım

1. İngiltere

2. Almanya

3. İsveç

3. İrlanda

- Erkekler takım

1. İngiltere

2. İrlanda Cumhuriyeti

3. Kuzey İrlanda

4. Finlandiya