Dünyaca ünlü tiyatrocular, Antalyalılarla buluşacak

Dünyaca ünlü tiyatrocular, Antalyalılarla buluşacak
Dünyaca ünlü tiyatrocular, Antalyalılarla buluşacak
- ABT, yeni sezonda dünya sahnelerinin en iyileri arasında gösterilen oyunlarıyla izleyici karşısına çıkacak - ABT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür: - "Geçen sezondan devam eden 5 oyunla birlikte yeni sezonda toplam 10 oyun sahneleyeceğiz"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), yeni sezonda dünya sahnelerinin en iyileri arasında gösterilen 5 oyunla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 2014-2015 sezonunda sahneye koyduğu ve 32 yıllık tarihinin rekorunu kırarak 190 kez perde diyen Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, yeni sezonun heyecanı yaşıyor.

Dünyaca ünlü konuk yönetmenleri Antalya ile buluşturmayı planlayan ABT, yeni Büyükşehir Yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerlerde de tiyatro gösterimi yapacak.

Bu sezon 5 yeni oyunu sahneleyecek olan ABT, Antalya'nın bir çok yerinde tiyatroseverlerle buluşacak.

Açıklamada görüşlerine yer veren ABT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in desteğiyle bir çok ilki gerçekleştirdiklerini belirtti.

ABT'nin 32 yıllık sürecinde en başarılı sezonu geçirdiklerinin altını çizen Özgür, 190'ın üzerinde oyun sergileyip, 31 binin üzerinde seyirciye ulaştıklarını bildirdi.

Özgür, her ayın sonunda yurtdışından konuk tiyatro oyunlarını seyirciyle buluşturduklarına dikkati çekerek, ekim ayında Bulgaristan, Çekoslovakya, Almanya, Azerbaycan'dan konuk tiyatroların kente geleceğini açıkladı.

Konuk tiyatrolar projesini hayata geçiren tek tiyatro olduklarını belirten Özgür, böylece planladıkları festivalin altyapısını oluşturduklarına işaret etti. 

Özgür, Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birimi'ni kurarak bir ilki daha gerçekleştirdiklerini, kısa zamanda Şehir Tiyatroları Projesi'nin hayata geçirileceğini söyledi.

-"Toplam 10 oyun sahneleyeceğiz"

Dünyaca ünlü konuk yönetmenlerin ABT'nin yeni oyunlarını yöneteceğini belirten Özgür, şunları ifade etti:

"2015-2016 sezonunda yepyeni 5 oyun ile perdelerimizi açacağız. Kendi alanında bir üstat olan Danimarkalı yönetmen Soren Ovesen 'Sır', Bulgaristan'da ve Amerika'da oyunculuk eğitimi veren Alexander Illiev 'Kurnaz', Özer Tunca 'Özgürlüğe Kaçış', İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Engin Alkan 'Tarla Kuşuydu Jülyet' oyunlarını Antalyalı sanatseverler için yönetiyor. Bir de köy müzikali olacak. Geçen sezondan devam eden 5 oyunla birlikte yeni sezonda toplam 10 oyun sahneleyeceğiz. Oyunlarımızı kaldırmayacağız ve repertuvar tiyatrosu yapıp oyunlarımızı sürekli döndüreceğiz."

Özgür, yeni sezonda 1970'lerde yaşanmış bir hikayeyi bugüne adapte edip köy müzikaline dönüştürmeyi, söz konusu oyunla köyleri ve ilçeleri de gezmeyi planladıklarını kaydetti.