Eğitim Bir-Sen üyelerinin "nöbet" eylemi

Eğitim Bir-Sen üyelerinin "nöbet" eylemi
Eğitim Bir-Sen üyelerinin "nöbet" eylemi
- Eğitim Bir-Sen Antalya Şube Başkanı Çoban: - "İdari nitelikte olan ve mesleğin ifasını doğrudan ilgilendirmeyen bu tür tedbirlerin öğretmenlerin üzerine yıkılmaması gerektiği açıktır"

ANTALYA (AA) - Eğitim -Bir-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, nöbetin öğretmenlerin asli görevi olmadığını belirterek, "İdari nitelikte olan ve mesleğin ifasını doğrudan ilgilendirmeyen bu tür tedbirlerin öğretmenlerin üzerine yıkılmaması gerektiği açıktır" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Antalya Şube üyesi bir grup, nöbet ve ek ders ücretleriyle ilgili Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

Grup adına açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, karşılıksız nöbet görevine "hayır" demek ve ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesini haykırmak için toplandıklarını söyledi.

Öğretmenlerin görev ve sorumluluklarını tanımlayan temel kanunlarda hiçbir şekilde yer almayan nöbet yükümlülüğünün sadece Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer aldığını belirten Çoban, kanunu dayanağı olmayan bir çalışma koşulunun yönetmelikle öğretmenlere dayatıldığını savundu.

Kanunda bulunmayan bir görevin, yasal düzenlemeleri genişleterek hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde karşılığı ödenmemiş bir görevle bağlı kılındığını iddia eden Çoban, diğer taraftan, bu görev için hiçbir ilave ücret ödenmediğini de söyledi.

Çoban, "Öğretmenlik mesleğinin asli bir unsuru olmayan, ancak buna rağmen sorumluluğu son derece geniş olan bu görevin idari nitelikli bir görev olduğu, bu itibarla mesleğin ifasını doğrudan ilgilendirmeyen bu türden tedbirlerin öğretmenlerin üzerine yıkılmaması gerektiği açıktır" dedi.

- Ek ders ücretleri

Açıklamasında ek ders ücretlerine de uzun zamandır iyileştirme yapılmadığını da belirten Çoban, şunları bildirdi:

"Ayrıca bizler sınav görev ücretlerinin artırılması, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesine yönelik talebimizi bir defa daha dillendirmek için toplanmış bulunuyoruz. Angaryaya hayır diyor, nöbet görevi için ücret istiyoruz. Öğretmenlerin girebilecekleri ek ders saati üst limiti yeniden gözden geçirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda artırılmalıdır."

Grup basın açıklamasının ardından imza kampanyasına katıldı ve daha sonra olaysız dağıldı.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Memur

  ,

  Okul

  ,

  İddia

  ,

  eğitim

  ,

  derece

  ,

  ders

  ,

  açıklama

  ,

  çoban