Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Başsavcılar Toplantısı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Başsavcılar Toplantısı
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Başsavcılar Toplantısı
- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Akarca: (Sınıraşan suçlar) Bu suçlarla mücadele etmek, çağımız dünyasında sadece bir ülkenin başa çıkabileceği bir konu değil. Bunun için çok ciddi anlamda ülkeler arasında iş birliğine ihtiyaç var"

ANTALYA (AA) - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, sınıraşan suçların sadece bir ülkenin başa çıkabileceği bir konu olmadığını, bunun için çok ciddi anlamda ülkeler arasında iş birliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Belek turizm merkezindeki bir otelde gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. Başsavcılar Toplantısı sona erdi. 

Toplantının son gününde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Akarca başkanlığında, yayınlanacak sonuç bildirgesindeki değişikler görüşüldü.

Mehmet Akarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan İslam Cumhuriyeti tarafından kurulduğunu anlattı.

Kurucuların dışında Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın da teşkilata üye olduğunu ifade eden Akarca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de (KKTC) teşkilatta "gözlemci ülke" statüsünde bulunduğunu belirtti.

Toplantılarda "siber suçlar", "sınıraşan suçlar", "göçmen kaçakçılığı" ve "insan ticareti" konusunda ülkelerin sunumlarının yapıldığına değinen Başsavcı Akarca, ayrıca adli iş birliği üzerinde durulduğunu bildirdi.

Adli iş birliği konusunda da ne tür mekanizmaların kurulması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu aktaran Mehmet Akarca, ülke sunumlarında tecrübe aktarımlarının yapıldığını dile getirdi.

Her üye ülkenin bir temsilci belirleyerek, bu kişinin bilgilerini merkezi Tahran'da bulunan teşkilatın ana sekreteryasına vermesinin kararlaştırıldığını anlatan Akarca, bu kişiler arasında bir toplantı yapılarak koordinasyonun sağlanması, adli iş birliği mekanizmalarının kurulması, siber suçlarla mücadelede etkin soruşturma ve kovuşturma işlemlerinin yapılması, kanıtların toplanması, haberleşmenin ve gerektiğinde bir ağın kurulması konularında genel anlamda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

- Sınıraşan suçlarla mücadele

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, kara para aklanması, terörün finansmanı, dolandırıcılık, hırsızlık, kişisel verilerin yok edilmesi, karşılıksız yararlanma, insan ticareti, pornografi ve müstehcenlik gibi birçok sınıraşan suç işlendiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu suçlarla mücadele etmek, çağımız dünyasında sadece bir ülkenin başa çıkabileceği bir konu değil. Bunun için çok ciddi anlamda ülkeler arasında iş birliğine ihtiyaç var. Bu iş birliği çerçevesinde hızlı hareket edilmesi, etkin soruşturma yapılabilmesi, suçluların yakalanabilmesi, bunların adalet önüne çıkarılabilmesi gerekir."

Toplantıya, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Seyed Jalaleddin Alavi Sabzevari, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erol ve teşkilata üye ülkelerin temsilcileri katıldı.