Elektrikli otomobili makam aracı yaptı

Elektrikli otomobili makam aracı yaptı
Elektrikli otomobili makam aracı yaptı
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, şehir merkezinde, çevreye duyarlı elektrikli otomobilli makam aracı olarak kullanacak - Türel: - "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak makam aracım, 66 bin lira satış fiyatı olan, yerli yapım, 10 kilometrede 1 lira harcayan, bakım masrafları da çok düşük bir elektrikli otomobil olacak"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, makam aracı olarak çevreye duyarlı elektrikli otomobili kullanmaya başlayacağını bildirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinde kullanılmak üzere alınan 10 elektrikli otomobilin teslim töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, bugün büyük bir hizmete imza attıklarını söyledi.

Bu hizmetin, Antalya'nın çocukları ve yarınların Antalyası için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Türel, çevre dostu belediyecilik anlayışının en güzel örneğinin sergilendiğini ifade etti.

Akıllı şehir uygulamalarında Türkiye'ye öncülük eden Antalya'nın, şimdi de çevre dostu şehircilikte öncülük ettiğini belirten Türel, elektrikli otomobil çağının başladığı Antalya'da, öncülük görevi üstlenmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Türel, makam aracını çevreye duyarlı otomobille değiştirdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak makam aracım, 66 bin lira satış fiyatı olan yerli yapım, 10 kilometrede 1 lira harcayan, bakım masrafları da çok düşük bir elektrikli otomobil olacak. Bugünden itibaren makam aracı olarak, şehir merkezinde, uzak menzilli yolculuklara çıkmadığımız sürece bu elektrikli aracı bizzat makam aracı olarak kullanacağım. Çevre kirliliği sıfır, karbon salınımı sıfır, hem de gürültüsüz bir otomobil ile Antalya'da yeni bir dönem başlıyor."

-"Antalya'ya 100 şarj istasyonu"

Fransa'da "21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı" yapıldığını hatırlatan Türel, "Bugün Fransa'da dünyanın en önemli liderleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı bir toplantıda iklim değişikliği ve karbon salınımı konusunda neler yapılabilir, kendi aralarında bunları tartışıyorlar. İşte buna dünya liderleri çare arıyorken biz Antalya'dan bir nebze de olsa katkı sağlamış olmanın gururunu yaşayacağız" diye konuştu.

Türel, Türkiye genelinde, çoğunluğu İstanbul'da 100 kadar elektrikli şarj istasyonu bulunduğunu belirterek, Antalya'da başlangıçta 35 istasyon kurulacağını, bunu kısa bir sürede 100'e çıkartacaklarını bildirdi.

Antalya'nın artık turizmi ve otelleri dışında elektrikli otomobil altyapısıyla da çevre dostu bir şehir olacağını vurgulayan Türel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Elektrikli otomobil çevre dostu, düşük maliyetli olması dışında yerlilik oranı yüksek olduğu için ülke ekonomisine de ayrı bir katkı sağlıyor. Yerlilik oranı yüksek taşıt, ürün kullanmak hem enerjide dışa bağımlılığımız açısından hem de cari açığın düşürülmesi açısında çok önemli. Antalya Büyükşehir Belediyesi, bugün sözde değil özde çevreci olmanın en güzel örneğini verirken aynı zamanda hem belediye bütçesinde önemli bir tasarruf sağlıyor hem de ülke ekonomisine ciddi bir katkı yapıyor."

Türel, daha sonra makam aracı olarak kullanacağı otomobil ile tur attı ve aracı şarj etti.