"Emzirme, kilo vermeyi hızlandırıyor"

"Emzirme, kilo vermeyi hızlandırıyor"
"Emzirme, kilo vermeyi hızlandırıyor"
- Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği şefi Doç. Dr. Uysal: - "Emzirme, meme kanseri riskini azaltıyor, vücuttaki yağ dokularını uzaklaştırarak annenin hızlı kilo vermesini sağlıyor, yumurtalık ve iç rahim kanserine karşı koruyor, kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor"

ANTALYA (AA) - Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği şefi Doç. Dr. Aysel Derbent Uysal, emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını, vücuttaki yağ dokularını uzaklaştırarak annenin hızlı kilo vermesini sağladığını, yumurtalık ve iç rahim kanserine karşı koruduğunu, kalp damar hastalıkları riskini azalttığını söyledi. 

Uysal, Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Sağlık İl Müdürü Ünal Hülür ve İl Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, serviste yatan hastaları ziyaret ederek, çiçek verdi.

Yenidoğan ünitesinde hasta ve yakınlarına emzirmenin insan sağlığı üzerindeki etkileri anlatıldı. Doç. Dr. Uysal, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bebek için en büyük hediyenin anne sütü olduğunu söyledi.

Anne sütünün, tüm memeli canlıların bebekleri için en doğal ve mükemmel besin olduğunu anlatan Uysal, "Anne sütü temiz ve mikropsuzdur, ekonomiktir. Emzirmek anne ile bebek arasında güçlü, duygusal bir bağ oluşturur. Süt salınımındaki hormonlar anneyi sakinleştirir, çabuk uyumasını sağlar" dedi.

Doğum sonrası ilk birkaç gün gelen sarı sütün enfeksiyonlara karşı koruyucu maddeler içerdiğine dikkati çeken Uysal, ishal, astım ve bulaşıcı hastalıklardan koruduğunu, bebeğin büyümesini kolaylaştırdığını, zihinsel, ruhsal gelişimini artırdırdığını söyledi.

- "Emzirme, annelerin geleceğini sigortalıyor"

Uysal, yeni doğan bebeklerin en az iki saat arayla emzirilmesini önerdi. Kadınların kanser sıklığının giderek arttığını dile getiren Uysal, şunları kaydetti:

"İki yıldan uzun emziren kadınların meme kanserleri riskini önemli ölçüde azaltıyor. Emzirme boyunca annenin adetten kesilmesi, yumurtlamanın durması, yumurtalık kanserine karşı oldukça koruyucu. Yumurtalık ve iç rahim kanserine karşı koruyor. Emzirme süreçleri, gebelik öncesi kilosuna dönmesini hızlı sağladığı için annede kalp damarlarıyla hastalıkların oluşma riskini azaltıyor. Annelerin 40 yaşından sonra endişe ettiği ciddi hastalıklara karşı da genç yaşlarda yaptıkları emzirme etkili. Yani emzirme, annelerin geleceğini sigortalıyor."

Anne sütünün bebeği de koruduğunu vurgulayan Uysal, anne sütünün bebeğin bağırsak yapılarını etkileyerek ishal olmasını engellediğini, alerjik hastalıklara karşı koruduğunu vurguladı.

Emen çocukların zeka seviyelerinin emmeyenlere oranla daha yüksek olduğunu anlatan Uysal, "Emzirme hem anne hem bebek için önemli. Emzirme, meme kanseri riskini azaltıyor, vücuttaki yağ dokularını uzaklaştırarak annenin hızlı kilo vermesini sağlıyor, yumurtalık ve iç rahim kanserine karşı koruyor, kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor" diye konuştu.