Enflasyon rakamlarının yankıları

Enflasyon rakamlarının yankıları
Enflasyon rakamlarının yankıları
- ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin: - "Gıdada tüketici ve üretici için 'kazan-kazan' sistemi gerçekleşmiyor. Bu nedenle gıda fiyatları düşerken üretici de kaybetti" - BAGEV Başkanı Çandır: - "Yaşanan fiyat katılığı ekonomi otoritelerinin hedef revize etmesine neden oluyor. Bu da yıl sonu yüzde 5,5 olan hedeflerin gerçekleşmesinin mümkün olmadığına işaret ediyor"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, gıdada tüketici ve üretici için "kazan-kazan" sisteminin gerçekleşmediğini, bu nedenle gıda fiyatları düşerken üreticinin de kaybettiğini belirtti.

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gıda fiyatlarındaki düşüşün mayıs enflasyonuna yansıdığını kaydeden Çetin, buna rağmen TÜFE'de 2009, ÜFE'de 2008 yılından bu yana en yüksek mayıs ayı enflasyonu ile karşılaşıldığını ifade etti.

Düzenli bir artış eğilimindeki üretici fiyatlarının, tüketici fiyatlarında kalıcı düşüş beklentisini ortadan kaldırdığını anlatan Çetin, dolayısıyla girdi maliyetlerini düşürecek yapısal önlemlerin yaşama geçirilmesinin acil bir gündem maddesi olması gerektiğini belirtti.

Çetin, "Mayısta giyim fiyatları arttı, gıda fiyatlarında ise sert bir mevsimsel düşüş meydana geldi. Gıdada tüketici ve üretici için 'kazan-kazan' sistemi gerçekleşmiyor. Bu nedenle gıda fiyatları düşerken üretici de kaybetti" değerlendirmesinde bulundu.

Antalya Toptancı Hali'nde satış payı yüksek olan domates, biber gibi ürünlerin kilogram fiyatının 30-40 kuruşa kadar indiğini bildiren Çetin, şunları kaydetti:

  Türkiye tarımında üreticinin ve tüketicinin kazan-kazan durumunda olmasını sağlayacak bir sistem kurmadan gıda enflasyonunun düşüşü de çıkışı da sorun olmaya devam edecektir. Gıda enflasyonu, gıdanın turizm maliyetlerindeki yeri dolayısıyla Antalya için ayrı bir önem taşımaktadır. Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış yüzde 13,44 ile lokanta ve oteller, yüzde 12,81 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşmiştir. Bu durum 2015 sezonunda fiyat baskısı altında olan turizm sektörü için ilave bir sorun yaratmaktadır."

- BAGEV Başkanı Çandır

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır da yaptığı yazılı açıklamada, yıllık bazda tüketici fiyatlarının yüzde 8,09, yurtiçi üretici fiyatlarının da yüzde 6,52 arttığını hatırlattı.

Son 2-3 aydır üretici fiyatlarındaki artış oranının tüketici fiyatları artış oranının üzerinde seyrettiğini belirten Çandır, "Bu durum ileride tüketiciye yansıyacak artışların habercisi" ifadesini kullandı.

Son dönemde fiyatların sert kış şartları ve gıda arzında meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle yüzde 6-8 bandında asılı kaldığını, mayısta ise bu bandın bile üzerine çıkıldığını bildiren Çandır, şunları kaydetti:

"Yaşanan fiyat katılığı ekonomi otoritelerinin hedef revize etmesine neden oluyor. Bu da yıl sonu yüzde 5,5 olan hedeflerin gerçekleşmesinin mümkün olmadığına işaret ediyor. Zaten Merkez Bankası yetkileri bile hedefin en iyi ihtimalle 6,8 şeklinde gerçekleşeceğini öngörüyor."