Enflasyon rakamlarının yankıları

Enflasyon rakamlarının yankıları
Enflasyon rakamlarının yankıları
- Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: - "Son iki-üç aydır uzmanların fiyat artışı beklemelerine karşın bunun tam tersi şekilde sonuçlanması, yani fiyatların negatif seyirli olması, fiyatlar konusundaki iyimserliği ortaya koymaktadır"

ANTALYA (AA) -  Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, son 2-3 aydır uzmanların fiyat artışı beklemelerine rağmen enflasyon rakamlarının düşük kalmasının, fiyatlar konusundaki iyimserliği ortaya koyduğunu belirterek, "Bu iyimserliğin sürekli hale getirilmesi ise ancak ve ancak tüm belirsizliklerin giderilmesine bağlıdır" dedi.

Yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan temmuz ayı enflasyon verilerini değerlendiren Çandır, aylık bazda üretici fiyatlarının aşağı yönlü olmasının ileride tüketiciye yansıyacağını, bu nedenle mevcut durumun umut verici olduğunu bildirdi.

Çandır, sebze ve meyve fiyatlarının aşağı seyir izlemesinde tarla üretiminin önemli rolü olduğunu vurgulayarak, "Özellikle yaz aylarında tarla ürünlerinin pazarlara inmesiyle birlikte gıdadaki son iki aydır süre gelen negatif seyir bu ay da etkisini korudu ve bu durum fiyatlar genel düzeyine yansıdı" ifadesini kullandı.

Ekonominin en önemli göstergeleri arasında yer alan manşet enflasyon yanında çekirdek enflasyonun da önemini koruduğunu belirten Çandır, son aylarda fiyatlarda görülen düşme eğiliminin sürekli hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

Çandır, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yüzde 7,31 oranında artışın gerçekleştiği çekirdek enflasyon, ilgililerin daha fazla odaklanmasını gerektirecek bir durumu işaret etmekte. Zira halen daha hükümetin kurulamamış olması ve son günlerde görülen terör olaylarındaki artış tüm ekonomik aktörleri diken üstünde tutmakta. Özellikle üreticilerin yatırım yapma konusundaki tedirginliği bir an evvel en az seviyelere çekilip son aylarda fiyatlarda görülen düşme eğilimi sürekli hale getirilmelidir. Son iki-üç aydır uzmanların fiyat artışı beklemelerine karşın, bunun tam tersi şekilde sonuçlanması, yani fiyatların negatif seyirli olması, fiyatlar konusundaki iyimserliği ortaya koymaktadır. Bu iyimserliğin sürekli hale getirilmesi ise ancak ve ancak tüm belirsizliklerin giderilmesine bağlıdır."