Enflasyon rakamlarının yankıları

Enflasyon rakamlarının yankıları
Enflasyon rakamlarının yankıları
- Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: - "Artık söz değil iş zamanı, üretici de tüketici de destek ve güven istiyor. Bu nedenle başta enflasyon olmak üzere tüm göstergelerde iyileştirmeler bekliyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, "Artık söz değil iş zamanı, üretici de tüketici de destek ve güven istiyor. Bu nedenle başta enflasyon olmak üzere tüm göstergelerde iyileştirmeler bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çandır, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Verilere göre, Antalya, Burdur ve Isparta'nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi'nde geçen ay tüketici fiyatlarında yüzde 1,79 artış gerçekleştiğini belirten Çandır, "Ekim ayı gerçekleşmesi göz önüne alındığında Batı Akdeniz'in Türkiye ortalamalarının üzerinde bir enflasyona sahip olduğu söylenebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Tüketici harcamalarının yaklaşık dörtte birini oluşturan gıda ve alkolsüz içecek grubunda geçen ay yaşanan fiyat artışlarına dikkati çeken Çandır, domates, kuru soğan, üzüm başta olmak üzere bazı ürün gruplarının fiyatlarındaki yüksek seyri, enflasyonun gevşemesi yönünde büyük engel olarak görüldüğünü kaydetti. Çandır, "Merkez Bankası yetkililerinin son enflasyon değerlendirmesinde değindikleri gibi, gıda ve tarım fiyatlarındaki katılık, gelecek fiyat beklentilerine olumsuz yönde yansımakta ve bu da yıl sonu hedeflerinin gözden geçirilmesine neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

- "Üretimin gerilemesi fiyatları körükledi"

Seçim atmosferi ve terör olaylarının piyasaları tedirgin eden etkisine değinen Çandır, şunları kaydetti:

"Ekonominin üzerindeki gri renk, girişimcileri yatırım yapamaz ya da üretimlerini artıramaz hale getirdi. Bu da üretimin gerilemesine neden olurken, fiyatları da körükledi. Batı Akdeniz'in örtüaltı üretiminde öncü olması, bölgemizin gelecekte oluşacak manşet enflasyona katkısını ortaya koyması bakımından önemlidir. Bu nedenle tarımda, gıdada yaşanan fiyat katılığının önüne geçilmesi ve buradan hareketle de hedeflenen enflasyon düzeylerinin elde edilmesi tarımdaki sorunların ortadan kaldırılmasına ve üretiminin artırılmasına bağlıdır."

Türkiye'de gıda ve tarım ürünleri fiyatları hızla yükselirken, dünyada son 4-5 yılın en düşük seviyesinin yaşandığını belirten Çandır, bir yandan talep düşüklüğü, bir yandan da güçlü stok, güçlü dolar, zayıf petrol fiyatlarının etkisiyle dünyadaki tarım fiyatlarının sürekli düştüğünü, Türkiye'de ise başta enerji olmak üzere yüksek girdi fiyatlarının tarımsal ürün fiyatlarını artırdığını bildirdi.

Genel seçimin ardından piyasalardaki iyimserlik havasının iyi kullanılması gerektiğini de vurgulayan ATB Başkanı Ali Çandır, "Artık söz değil iş zamanı, üretici de tüketici de destek ve güven istiyor. Bu nedenle başta enflasyon olmak üzere tüm göstergelerde iyileştirmeler bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.