Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması

Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması
Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması
- Antalya'da 61 engelli, "temsili askerlik" uygulamasıyla üniforma giymenin mutluluğunu yaşadı

ANTALYA (AA) - Antalya'da 61 engelli, "temsili askerlik" uygulamasına katıldı.

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında 61 engelli ve ailesi, Topçular General Niyazi Çelik Kışlası'nda düzenlenen törenle "askerlik gururunu" yaşadı. 

Üniformalarını giyerek askerlerin yardımıyla tören alanına gelen engelli askerler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından askerlik yeminini etti. Yaş kütüğüne plaket çakan engellilere terhis belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Etkinlik, geçit töreniyle tamamlandı.

Geçit töreninin ardından engelli askerler, yakınlarıyla fotoğraf çektirdi. Bazı ailelerin tören sırasında duygulandıkları görüldü.

Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, askerlik görevini yerine getiren her bireyin, bu görevin gururunu ömür boyu taşıdığını söyledi.

Askerlik görevinin Türk milletinin özünde ve ruhunda olduğunu vurgulayan Can, şöyle konuştu:

"Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey, bu gururu ömür boyu taşır. Sizleri bugün Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında bir günlük de olsa görmekten son derece mutluyuz. Kısa bir süreliğine de olsa aldığınız bu eğitimle şanlı bayrağımızın gölgesinde ailelerinizi ve bizleri mutlu ettiniz."

Engelliler adına konuşan Uğur Aşçı da askeri üniformayı giymenin gururunu yaşadıklarını dile getirdi. 

Askerlik vazifesini bu vesileyle yerine getirmekten gurur duyduklarını ifade eden Aşçı, "Bir gün de olsa bu kutsal vazifeyi yapmanın bizi ne kadar çok duygulandırdığını anlatamam. Bu duyguları bize yaşatan komutanlarımızı saygıyla selamlıyorum" dedi.

Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Bahattin Bayraktar, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin ile askeri personel katıldı.