"Engelsiz" merkezle hayata hazırlanıyorlar

"Engelsiz" merkezle hayata hazırlanıyorlar
"Engelsiz" merkezle hayata hazırlanıyorlar
- Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi, konuşma, işitme, zihinsel, fiziksel engelli ya da otistik 3 ila 50 yaş arasındaki kişilerin hayata bakış açısını değiştiriyor - Merkezde eğitim alan öğrenciler hediyelik eşya, takı, meyve-sebze üretimi, drama dersleri, sportif etkinliklerle topluma uyum sağlıyor

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi, engelsiz hizmetiyle yaklaşık 400 öğrencinin hayatını değiştiriyor. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından 2007 yılında temeli atılan, 2011 yılında hizmete giren merkez, Türkiye 'nin en modern rehabilitasyon merkezlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Konuşma, işitme, zihinsel, fiziksel engelli ya da otistik 3 ila 50 yaş arasındaki 390 öğrenci bir yandan fizyoterapistler eşliğinde rehabilite ediliyor, bir yandan da çeşitli atölyelerle toplumda "var olma" mücadelesi veriyor.

48 özel eğitim ve rehabilitasyon dersliğinin bulunduğu merkezde engelli grubuna göre her birey, kendi alanında eğitime tabi tutuluyor. Zihinsel engelliler içinse meslek eğitim ile uygulama programları uygulanıyor. 

"Engelsiz bir dünya " için merkeze gelen bireyler, 13 branşta gerçekleştirilen atölyelerde beceri kazanarak hem hayata tutunmayı hem de üretici bir vatandaş olmayı öğreniyor. Müzik dersinde çeşitli enstrümanı çalarak hayata gülümseyen öğrenciler, sporda, görsel sanatlarda ve drama derslerinde yeteneklerini sergiliyor. 

Özel öğrencilerin aileleri ise çocuklarının kimseye bağımlı kalmadan hayatlarını sürdürebilmelerini istiyor. 

- Öğrencilerden renkli görüntüler

Merkezde kendilerine yeni bir dünya oluşturan öğrencilerin ortak özelliği ise yeni bir şeyler öğrenmek istemeleri. Renkli görüntülerin yaşandığı merkezdeki tekstil atölyesinde otellere galoş, terlik üreten 48 yaşındaki Yücel Temelli, boncuklarla takı yapan 26 yaşındaki Gözde Doğan, halı dokuyan 15 yaşındaki Begüm Anıl, bir şeyler başarabilmenin sevincini yaşarken, 28 yaşındaki Hidayet Tural seslendirdiği Ferhat Göçer'in şarkıları, Şerife Nur Özcan ise piyanosuyla arkadaşlarını neşelendiriyor.

 - "Merkeze gelen her birey gelişme kaydediyor"

Antalya Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Koordinatörü Niyazi Arşın, AA muhabirine, özel eğitim okulu ve rehabilitasyon merkezi ile sadece engelli bireyler için engelsiz bir dünya oluşturmadığını, ailelere yönelik hazırladıkları projelerle omuzlarındaki yükü az da olsa hafiflettiklerini söyledi. 

700 öğrenci kapasiteli merkezde 25 uzman, 60 yardımcı personelin görev yaptığını dile getiren Arşın, merkezin ücretsiz hizmet verdiğini kaydetti. Merkezden hizmet almak isteyen bireylerin en az yüzde 40 engelli raporunun bulunması gerektiğini ifade eden Arşın, "Buraya gelen bireylerin önce davranış analizleri yapılır, hangi öğretmenle kaç saat çalışacağı belirlenir, atölye yönlendirmeleri de profesyonel ekiple gerçekleştirilir. 3 aylık izleme süremiz var, bu süre sonunda gelişimsel durumlarına bakılır, hangi noktada oldukları ve eğitimlerini hangi yönde şekillendirmeleri gerektiği karar verilir" dedi.

Özel eğitimin bir ekip işi olduğunu vurgulayan Niyazi Arşın, sadece ailenin ya da merkezin etkili olamayacağını, ailenin, eğitimcinin, devletin, sosyal çevrenin katkılarıyla başarıya ulaşılabileceğinin altını çizdi. 

Merkeze gelen her bireyin mutlaka bir gelişim gösterdiğine işaret eden Arşın, "Şerife Nur Özcan adlı öğrencimiz geldiğinde kendisine güveni olmayan, akademik açıdan gelişmemiş bir öğrenciydi. Şimdi okuma yazmayı biliyor, yetenekleri keşfedildi, piyano çalıyor. Müzik alanında başarılı" diye konuştu. 

Merkezde 86 yatak kapasiteli otelin de bulunduğunu anlatan Arşın, yurtiçinden ve dışından engellilerin ailelerini konaklatabildiklerini ifade etti. 

Şerife Nur Özcan ise bir şeyler öğrenmek için geldiği okulu çok sevdiğini belirtti.