Ermenek Mahallesi'ndeki tapu sorunu

Ermenek Mahallesi'ndeki tapu sorunu
Ermenek Mahallesi'ndeki tapu sorunu
- Sorunun çözümü amacıyla Muratpaşa Belediyesi tarafından toplantı düzenlendi

ANTALYA (AA) - Muratpaşa Belediyesi tarafından Ermenek Mahallesi'ndeki tapu sorunu çözümü için toplantı düzenlendi.

Muratpaşa Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenek Mahallesi'ndeki tapu sorununun çözümü için yasal düzenlemenin TBMM'de yapılması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya CHP , MHP ve HDP milletvekilleri ile yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bunun kişisel değil, kamu konusu olduğunu belirtti.

Uysal, toplantıya katılmayan partilere sitem eden Uysal, "Vekillerimiz gelmezse dahi örgüt temsilcileri, il veya ilçe yöneticilerinin katılmalarını beklerdik. Eğer isterlerse kendilerini daha sonra bilgilendirebiliriz" ifadesini kullandı.

Hazine'ye ait taşınmazların üzerindeki yapı sahipleri ile ilgili soruna çözüm tanıyan 4706 sayılı kanunun 5. maddesine dikkat çeken Uysal, Ermenek Mahallesi'ndeki tapu sorununun çözümü için aynı düzenlemenin belediye taşınmazları ile ilgili yapılmasını talep etti.

Muratpaşa Belediyesince hazırlanan taslağı katılımcılara dağıtan Uysal, şunları kaydetti:

"Yürürlükte olan yasa ile Hazine taşınmazları üzerindeki yapıların sahiplerinin sorunlarına çözüm sunan düzenlemenin, belediye taşınmazları üzerindeki yapıların sahipleri için de yapılmasını istiyoruz. Sorun, hazırladığımız taslak kullanılarak önerge ile TBMM gündemine taşınıp çözülebilir. 4076 sayılı kanuna göre, belediye sınırları içindeki Hazine arazileri 2000 yılından önce yapılaşmışsa yüzde10'unu peşin yatırmak üzere beş yıllık vade ile taksitle hak sahibine satılıyor. Ama Ermenek Mahallemiz'de böyle olmamış. Belirlenen süre içinde başvuranlar tapu almış, başvurmayanlar ise alamamış. Hazine değil de belediye arazisi olduğu için hak sahiplerine taksitle satılamıyor. İhale kanuna tabi olarak satılabiliyor. Belediye üzerine kalan arazilerde de 4706 sayılı yasanın hükmünün genişletilerek uygulanmasını, yasal farkın ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu yasal farkı TBMM'de ortadan kaldırmak için milletvekili ve bütün siyasi partilerimizden destek istiyoruz."