Eski CHP Genel Başkanı Baykal:

Eski CHP Genel Başkanı Baykal:
Eski CHP Genel Başkanı Baykal:
- "Bu bayramlar hepimizin kafamızdaki husumetleri, düşmanlıkları, nefreti, kini, anlayışsızlıkları sorgulamak için bir fırsat olmalıdır" - "Tekrar huzur içerisinde, barış ve kardeşlik içerisinde beraberce yaşama yolunu, yöntemini, bulmanın zamanıdır"

ANTALYA (AA) - Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bayramların husumetleri, düşmanlıkları, nefreti, kini ve anlayışsızlıkları sorgulamak için bir fırsat olduğunu bildirdi.

Baykal, bayram namazını Antalya'da Tekeli Mehmet Paşa Camisi'nde kıldı. Cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, tüm Müslümanların ve vatandaşların Kurban Bayramı'nı kutladı. 

Bayramların bir kutlama değil, bir sorgulama vesilesi olması gerektiğini ifade eden Baykal, bayramların anlamı, hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı, ne anlama geldiği ve gerçek manasının düşünülmesi, anlaşılması ve kavranması gerektiğini belirtti.

Kurban Bayramı'nı kutlamayı hak etmek için kişinin önce kendisini sorgulaması gerektiğinin altını çizen Baykal, "Bu bayramlar hepimizin kafamızdaki husumetleri, düşmanlıkları, nefreti, kini ve anlayışsızlıkları sorgulamak için bir fırsat olmalıdır. Buna bütün İslam dünyasının ihtiyacı var. Ama ne yazık ki bizim milletimizin de buna şiddetle ihtiyacı var" diye konuştu.

Türkiye 'nin kritik bir dönemde olduğunu ve büyük acılar çekildiğini ve büyük fedakarlıklar yaşandığını vurgulayan Baykal, şunları kaydetti:

"Artık bunlara bir son vermenin, tekrar huzur içerisinde, barış ve kardeşlik içerisinde beraberce yaşama yolunu, yöntemini, bulmanın zamanıdır. İnşallah bu kritik günleri en kısa zamanda aşmayı başarırız. Bütün milletimize bu duygular içerisinde, bundan sonra gerçek bayramları kutlamasını diliyorum. Bu bayramı da buruk duygular içerisinde de olsa herkesin bayramını da içtenlikle kutluyorum."

Baykal, daha sonra beraberindekilerle Antalya'daki bir börekçide kahvaltı yaptı.