Eski MHP Antalya Milletvekili Çelik:

Eski MHP Antalya Milletvekili Çelik:
Eski MHP Antalya Milletvekili Çelik:
-"Yönlendirmeler var. MHP yönetimini, Sayın Bahçeli'yi bu konuda yönlendiren Paralel Yapı'nın desteklediği belli bir ekip bünyede var" - "Türkiye'ye bir müdahale olduğunu ben görüyorum ve bu bizi rahatsız etti, hepimizi rahatsız etti" - "Koalisyonsuz bir hükümet için, tek başına iktidar olan bir hükümet için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmamız gerekiyor"

ANTALYA (AA) - Partisinden istifa eden eski MHP Antalya Milletvekili Kemal Çelik, MHP'nin son dönemde Paralel Yapı'nın etkisinde kaldığını iddia ederek, "Yönlendirmeler var. MHP yönetimini, Sayın Bahçeli'yi bu konuda yönlendiren paralel yapının desteklediği belli bir ekip bünyede var" dedi.

Eski Emniyet Genel Müdürü ve 21. Dönem MHP Antalya Milletvekili Çelik, partisinden istifa kararını açıklamasının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, başka bir partiye geçtiği düşünülmesin diye seçime yakın dönemde istifayı uygun bulduğunu bildirdi.

MHP'nin son dönemde "milliyetçi ideallere aykırı politika " izlediğini savunan Çelik, partinin artık milli ilkelerden saptığını, "milli iradeye saygıda yetersiz kaldığını" düşündüğünü iddia etti. Çelik, "MHP'nin gidişatını beğenmiyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin akraba topluluklar, soydaşlar, Ortadoğu, Afrika ve Türk dünyasıyla ilgilenmesi gereken bir ülke olduğuna değinen Çelik, şöyle devam etti:

"Son yıllarda bu kapsamda önemli hamleler yapıldığını görüyoruz. Türkiye daha bağımsız, daha güçlü, daha milli bir politika izliyor. Bu kapsamda bunun da önünün kesilmekte olduğunu görüyoruz. Düşünün, bu parlamenter sistemde bir cemaat hükümete, devlete darbe yapabilecek şekilde, istihbarat örgütlerini, polisi ele geçirebiliyor, belli yerlere sızabiliyor. Aynı zamanda bunları da yabancı ülkelerin istihbarat servisleriyle beraber yapıyor. Bunlar o kadar kolay işler değil. Bu kapsamda Türkiye'ye bir müdahale olduğunu ben görüyorum ve bu bizi rahatsız etti, hepimizi rahatsız etti."

- MHP'nin içindeki "Paralel"

Kemal Çelik, seçimler yaklaşırken  CHP 'nin Paralel Yapı ile "kol kola" hareket ettiğini, MHP'nin de son dönemde CHP gibi hareket etmeye başladığını öne sürdü.

CHP ve MHP'nin daha önce kaset skandallarından sıkıntı yaşadığını bildiren Çelik, "O kaset olayında da bu Paralel Yapı denen grubun çok etkisi olduğu görülüyor. Tamam, CHP böyle bir politika izleyebilir ama MHP'nin böyle bir politika izlememesi gerekiyor" dedi.

MHP'nin Paralel Yapı'yla ortak hareket etmeye başladığını iddia eden Çelik, şunları kaydetti:

"Yönlendirmeler var. MHP yönetimini, Sayın Bahçeli'yi bu konuda yönlendiren Paralel Yapı'nın desteklediği belli bir ekip bünyede var. Bence MHP'nun, CHP ile aynı çizgide olmaması gerekir. Bu MHP'ye zarar verir. Yıllarca zaten MHP, bu CHP zihniyetiyle mücadele etmiş bir partidir. Kaldı ki MHP milli konularda daima, 'Her şey bir tarafa, ülke bir tarafa' diyebilen bir parti olmuştur. Bundan sonra da böyle olmalıdır."

- "Hedef koalisyon hükümeti kurmak"

Çelik, Paralel Yapı'nın Türkiye'de bir koalisyon hükümeti kurulmasını hedeflediğini, böylece Türkiye'nin dışarıdan gelecek müdahalelerde açık kalacağının belirtti.

Koalisyonların Türkiye'yi geriye götüreceğini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koalisyon Türkiye'yi karanlık tablolara, krizlere, istikrarsızlıklara, terör ortamına götürür. Koalisyon dönemlerinde terör vardır, şehit cenazeleri vardır. Krizler, iflaslar, iş adamlarnın intiharları vardır. Dövizin yükselişi, bankaların batışı vardır. Şöyle bir takip ettiğimiz zaman 1999'daki olaya, yönlenme var, bir çatı formülü ortaya getirildi. Koalisyon formülü gündeme getiriliyor. MHP, CHP'nin kuyruğuna takılmış devam ediyor. Her ikisi de o paralel yapıya bağlı olarak devam ediyor. Bizim de orada durmamızın bir anlamı yok. Çünkü Türkiye'nin büyük bir demokrasi tecrübesi var, imparatorluk tecrübesi var, Türkiye bu gücü kullanmalı. Yeni yeni kullanılıyor ki Türkiye'ye bu şekilde dış müdahaleler yapılma teşebbüsü var. Bizim de buna 'dur' dememiz gerekiyor hep beraber."

- MİT tırlarının durdurulması

Paralel Yapı'nın Türkiye içinde kalması gereken meseleleri ifşa ettiğine değinen Çelik, buna MİT tırlarını örnek gösterdi. Devletin istihbaratının yaptığı yardımların hiç kimseyi ilgilendirmeyeceğinin altını çizen Çelik, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın pek çok ülkesinin gizli servislerinin başka ülkelere bu tür yardımları "legal ya da illegal yollarla" ulaştırdığını söyledi.

Yardımların Türkiye Cumhuriyeti'nin bir savcısı tarafından ifşa edilmesinin dünyanın başka bir ülkesinde asla görülemeyeceğini savunan Çelik, şöyle konuştu:

"Sorgulanması gereken bir şey varsa kendi içimizde sorgulayalım. Savcı kim çıkıyor? O da o yapıya bağlı çıkıyor. O yapının kiminle ilişkisi var bakıyorsunuz, başka istihbarat birimleriyle ilişkisi var. Türkiye böyle ulu orta teşhir edilmemeli. Türkiye'yi teşhir ediyorsunuz, hatta ondan sonra teröre yardım eden ülke konumuna düşürüyorsunuz. Kim yapıyor bunu? İçinizdekiler yapıyor. Kimin kanalıyla yapıyor, devletin savcısını, emniyetini, polisini ele geçirmiş, yapıyor. Bunlar son derece yanlış ve tehlikeli şeylerdir. Bunlar hepimizi rahatsız ediyor. Tüm vatandaşlarımızı da rahatsız etmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın bunları bilmesi gerekiyor."

- "Geçmişte hepimizin yardımı oldu"

Çelik, emniyet teşkilatındaki çalışmaları sırasında Paralel Yapı konusundaki deneyimlerinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Gerçekten hepimizin yardımı oldu. O arkadaşlar için, 'O cemaate mensup' dendi. Bunlar o zaman irtica ile mücadele kapsamında mağdur edildiler. Biz hep yardımcı olduk. Bu insanlar dini inanışlarından dolayı hor görülmesinler, görevlerini yapan insanlara böyle bir damga vurularak görevinden alınmamalı diye yardım ettik. Biz de irticayla mücadelede yetersiz damgası yedik, görevden alındık. Sahip çıktık bu insanlara. Bu insanlara 'Dinleyin, devleti ele geçirin' diye bir yetki vermedik. Şimdi deniyor ki 'Siz bunları büyüttünüz, destek verdiniz.' Büyüttüysek hepimiz büyüttük ama biz onlara bu ülkeyi ele geçirin, yabancılarla işbirliği yapın diye bir görev vermedik."

- AK Parti 'yi destekleyecek mi?

Seçimlerde MHP'yi desteklemeyeceğini, koalisyon olmaması için de istikrardan yana oy kullanacağını belirten Çelik, "Koalisyonsuz bir hükümet için, tek başına iktidar olan bir hükümet için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmamız gerekiyor" dedi.

Bu mücadeleyi verecek partinin arkasında olacağını vurgulayan Çelik, 

"Gerçekten de güzel mücadele veriliyor. Türkiye'nin büyük devlet politikasının uygulanmaya çalışıldığı bir mücadele veriliyor. Takdir etmemiz lazım, destek vermemiz lazım. Burada 'AK Parti'yi destekliyoruz' demeye gerek yok. Doğru neyse hepimizin orada olmamız lazım. Vatandaşlarımıza da tavsiyemiz, ülkenin geleceğini, çocuklarımızın geleceğini iyi düşünün."