Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Hiç kimseyi, mesleği, dini, ırkı ne olursa olsun birbirinden ayırt etmemiz mümkün değil. Hepsi eşittir" - "Özgür, güçlü Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Hiç kimseyi, mesleği, dini, ırkı ne olursa olsun birbirinden ayırt etmemiz mümkün değil. Hepsi eşittir" dedi. 

 AK Parti  Antalya milletvekili adayı Elvan, Alevi Kültür Derneği Konyaaltı Şubesi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin olumlu bir süreçten gelişerek geçtiğini belirterek, son günlerde artan ırkçılık söylemleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Elvan, " Avrupa 'ya ve diğer bazı ülkelere baktığınızda Türklere yönelik ırkçılık girişimlerinin yapıldığını, mabetlerin, evlerin kundaklandığını ve benzer durumlarla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de 12-13 yıl önce Alevilerin "Aleviyim" demekten çekindiğini hatırlatan Lütfi Elvan, sorunların çözülmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini, etmeye de devam edeceklerini bildirdi.

Her vatandaşa eşit mesafede olmaya özen gösterdiklerini vurgulayan Elvan, "Biz bu zenginliğimizle güçlüyüz. Anadolu'yu Anadolu yapan değerlere baktığımızda Alevi-Bektaşi felsefesinin inanılmaz bir katkısı olduğunu görüyoruz. Türkülerimiz bile gönülden gönüle. Birbirimizin gözlerine baktığımızda gönülden gönüle iletişim sağlayacağız. Bunu birlikte başaracağız" dedi.

- "Hiç kimseyi ayırt etmemiz mümkün değil"

Herkese eşit mesafede bulunduklarını anlatan Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimseyi, mesleği, dini, ırkı ne olursa olsun birbirinden ayırt etmemiz mümkün değil. Hepsi eşittir. Devlete eşit mesafededir. Birini diğerinden ayırt eden bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Uygulamada yaşanan bir aksaklık varsa bunları çözmek de bizim boynumuzun borcudur. Biz bugüne kadar kim ne derse desin, kim ne söylerse söylesin, çok önemli aşamalar katettik. Önemli mesafeler aldık. Biz Aleviymiş, şuymuş, buymuş, Sünniymiş, şuradanmış, buradanmış buna bakmıyoruz."

Elvan, "fişlendiğini" iddia eden bir vatandaşa da "Biz bu konuda çok hassasız. Bireysel bazı yanlış uygulamalar söz konusu olabilir. Ama fişleme diye bir husus kesinlikle söz konusu olamaz. Eğer yapan varsa gereği yerine getirilir. Devletin, hükümetin böyle bir şey yapması mümkün değil. Böyle bir şey yapamaz" yanıtını verdi.

Özgür ve güçlü Türkiye'yi birlikte inşa edeceklerini, bunun için yeni bir anayasa öngördüklerini ifade eden Elvan, "Bu anayasa ile bedenimize dar gelen gömleğin, ihtilal döneminin, darbe döneminin anayasalarını artık bir tarafa bırakacağız. Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Türkiye bu süreci başarıyla tamamlayacak" diye konuştu.