Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Bir otobüs bileti veya şehir içinde, Antalya'da kullandığınız bir kartı Konya'da, Ankara'da, İstanbul'da kullanma imkanınız olacak. O yönde bir yazılım geliştirildi" - "Güçlü lojistik merkeziniz varsa güçlü ihracatınız, güçlü pazarlamanız var demektir. Bunu önemsiyoruz"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve  AK Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, toplu taşımada bir ilde kullanılan kartın diğer kentlerde de geçerli olması için yazılım geliştirildiğini söyledi.

Toptancı Halinde esnafla bir araya gelen Elvan, 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde çiftçiye verilen desteğin 7 kat arttığını belirtti.

Antalya ile ilgili yapılan anketlerde ulaşımın hep en önemli sorun olarak öne çıktığına dikkati çeken Elvan, "Hal böyle olunca biz de heybemize ulaşımla ilgili projelerimizi doldurup geldik" dedi.

Elvan, Antalya'nın 2009-2014 döneminde ciddi kaybının olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

"Biz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak köprülü kavşak yapmak istedik. O dönemin belediye başkanı izin vermedi. Bu anlayışları artık terk etmemiz gerekiyor ama Allah'a çok şükür, Menderes başkanımız belediye başkanı oldu, biz de rahatladık, Antalya'da rahatladı. Şimdi birlikte çalışmaya başladık. 8 farklı yerde köprülü kavşak yapıyoruz. Mayıs sonuna kadar birkaçını açacağız. Bunlardan biri de Hal Kavşağı olacak. Bunlar AK Parti iktidarları için zor işler değil. Yeter ki önümüzü tıkamasınlar. Hangi ile giderseniz gidin AK belediyeler merkezi hükümetle önemli işler çıkarıyor ama nerede muhalefete ait bir belediye var, orada problem var."

Elvan, Türkiye 'de huzurun, ekonomik kalkınmanın devam etmesi için AK Parti'ye destek istedi. Antalya'daki ulaşım altyapısıyla ilgili çalışmalara değinen Elvan, kuzey çevre yolunun ihalesinin 11 Mayıs'ta yapılacağını bildirdi.

Elvan, batı Antalya'ya yapımı planlanan yeni havaalanı projesinde 7 Mayıs'ta bakanlık heyetinin yer tespiti çalışmaları gerçekleştireceğini belirterek, bu havaalanının kargo taşımacılığı için önem taşıdığını ifade etti.   

- OSB ziyareti

Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğünü de ziyaret eden Elvan, sanayici ve iş adamlarının sorunlarını dinledi. 

"Önümüzdeki dönemde bir lojistik merkez kurulması yönünde adım atacağız" diyen Elvan, şöyle devam etti: 

"Lojistik merkezin kurulması, hem pazarlamada hem ortak hareket edip maliyetlerin düşürülmesi açısından önemli. Dünyada lojistik merkezler ön plana çıkmaya başladı. Güçlü lojistik merkeziniz varsa güçlü ihracatınız, güçlü pazarlamanız var demektir. Bunu önemsiyoruz."

Sanayici ve iş adamlarının sorularını da yanıtlayan Elvan, toplu taşımada kart sistemine ilişkin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının çalışma yaptığını anlattı.

Elvan, şöyle konuştu:

"Pilot bazlı,  Ankara veya Konya ikisinden biri tercih edilecek. Bir otobüs bileti veya şehir içinde, Antalya'da kullandığınız bir kartı Konya'da, Ankara'da, İstanbul 'da kullanma imkanınız olacak. Dolayısıyla mahsuplaşma bu şekilde sağlanacak. O yönde bir yazılım geliştirildi. Şu anda pilot bazda iki belediyeden biri tercih edilecek. Ankara ya da Konya sanırım, ona göre bir çalışma olacak. Ondan sonra diğer illere de yaygınlaştırmayı düşünüyorlar."

Elvan, bir konuda sıkıntısını dile getiren firma sahibi Erdal Özyolcu'yu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ile cep telefonuyla görüştürdü.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de eşlik ettiği ziyarette Elvan, daha sonra OSB'deki bir fabrikanın yemekhanesinde işçilerle yemek yedi.

Elvan, başka bir fabrikayı ziyaretinde ise çalışmalarını izlediği kadın işçilerle sohbet etti.