Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "(Muhalefet partilerinin seçim vaatleri) O söylediklerini yapmaya kalkmaları halinde Türkiye'de bir tane sanayici ve iş adamı kalmaz" - "Türkiye'de etkin ve dinamik bir yönetim anlayışının tesis edilmesi son derece önemlidir. Bu başkanlık sistemi ile olacak bir olaydır"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, muhalefet partilerinin seçim vaatlerini gerçekleştirmeleri halinde Türkiye 'de sanayici ve adamının kalmayacağını söyledi.

Antalya İşadamları Derneği (ANTİAD) üyeleri ile Ramada Otel'de bir araya gelen Elvan, yaptığı konuşmada, bir şehrin her yönüyle ayağa kalkabilmesinin ancak ortak akıl sahiplerinin birlikte hareketiyle mümkün olduğunu söyledi.

Elvan, yerel yöneticilerin,  siyasi temsilcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının ortak bir gaye etrafında toplanmaları halinde bir şehrin ayağa kalkacağını vurguladı. Eski siyaset anlayışının terk edilmesini isteyen Elvan, muhalefet partilerinin hala klasik anlayışla siyaset yapmaya çalıştığını ifade etti.

Eski siyaset anlayışının Türkiye'yi karanlığa götüreceğini savunan Elvan, şöyle konuştu:

"O seçim beyannamelerinde yer alan hususlarla her birinizin iş yerleri ve fabrikaları teker teker kapanacaktır. Onların vaat ettikleri şeyleri ortaya koymaya çalışın, Türkiye'de ayakta bir tane firma kalmaz. O vaatlerin yıllık 200 milyar lira maliyeti var. Bu vaatler uygulandığında bir günde faiz oranları yüzde 15-20'lere çıkacaktır. O söylediklerini yapmaya kalkmaları halinde Türkiye'de bir tane sanayici ve iş adamı kalmaz. Yunanistan'ın karşılaştığı durumla karşı karşıya kalırız."

Muhalefet partilerinin seçim vaatlerini Genç Parti 'nin vaatlerine benzeten Elvan, "Biz asgari ücretin 2 bin- 2 bin 500 lira olmasını istemez miyiz. Biz onlardan daha çok isteriz. Biz ülkemizi seviyoruz. Biz Türkiye'nin karanlığa gömülmesini istemiyoruz" diye konuştu.

- "Başkanlık sistemi"

G20 ülkelerinin en az 10'unda başkanlık sistemi uygulandığını anlatan Elvan, bu modelin demokrasiye uyum açısından parlamenter sistemle arasında bir farkı olmadığını kaydetti.

Başkanlık sistemini, dünyada çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşandığı için gündeme getirdiklerini belirten Elvan, şöyle konuştu:

"Kurumlarımızın bu değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmesi lazım. Türkiye'de etkin ve dinamik bir yönetim anlayışının tesis edilmesi son derece önemlidir. Bu başkanlık sistemi ile olacak bir olaydır. Parlamenter sistemde de uygun bir şekilde yapılması halinde bu da mümkün. Başkanlık sisteminde yasama ve yürütmenin müstakil ve etkin olduğu bir yapı olacak. Bu model her türlü vesayetin engellendiği yeni bir sistem ve yeni bir anlayış olacak. Biz Türkiye'nin demokrasi çıtasını daha da yukarılara çekeceğiz."

Elvan, toplantıdan sonra Havalimanı Taksi Kooperatifini ziyaret etti.