Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabileceğimizi düşünüyorum" - "Taşımacılık hızlı tren ile saatte 120 kilometre hızla yapılacak. Ürünler kısa sürede istenilen yere ulaştırılacak"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2023 yılı için hedeflenen 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılabileceğini bildirdi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) üyeleri ile birlik binasında bir araya gelen Elvan, ihracatçıların yaşadığı sorunların çözümü için gerekli adımların atılmasını sağladıklarını söyledi.

Elvan, 2023 yılı için hedeflenen yıllık 500 milyar dolar ihracat hedefinin gerçekleşeceğine inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Son birkaç yıldır ülkemizin çevresinin bir anlamda ateş çemberine dönüşmesi ve Avrupa 'da yaşanan ekonomik kriz, ihracatın yavaşlamasına neden olmuştur. Yine de 2023 yılı hedeflerinin gerçekleşmesi için gerekli alt yapıya sahibiz. Yani 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bu hedef tüm ihracat ve sanayicilerimiz tarafından kabul gördü."

- "Taşımacılık hızlı tren ile saatte 120 kilometre hızla yapılacak"

İhracatçıların önemli sorunlarından bir tanesinin de taşımacılık olduğuna değinen Elvan, Rusya'ya hala kamyon ve tırlarla ihracat yapıldığına dikkati çekti.

Yeni dönemde Antalya ve bölgesinin ihracatının daha yüksek noktalara ulaşması için önemli bir yatırıma karar verdiklerini anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Antalya'yı Isparta, Burdur ve bölgesine bağlayan hızlı tren projesine kısa zamanda başlayacağız. Taşımacılık hızlı tren ile saatte 120 kilometre hızla yapılacak. Ürünler kısa sürede istenilen yere ulaştırılacak. Yani hızlı tren yük taşımacılığının can simidi olacak. Taşımacılık maliyetleri aşağı inerek, kamyon ve tırların yola verdiği tahribat da azalacak."

- " Türkiye dünyanın 17'nci büyük ekonomisi"

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı da Türkiye'nin son 12 yılda ciddi kazanımlar elde ettiğini ifade ederek, "Türkiye son 12 yılda dünyanın 17'nci Avrupa'nın ise 6'ncı büyük ekonomisi haline geldi" dedi.

Buradan kent merkezine hareket eden Elvan, trafiğe kapalı Kazım Özalp Caddesi'nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.