Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
"Biz dünyanın yapamayacağı projeleri yapıyoruz. Denizin altından Marmaray'ı getirdik. Abdülhamit'in hayaliydi. 150 yıllık proje"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, dünyanın yapamayacağı projeleri yaptıklarını belirterek, "Denizin altından Marmaray'ı getirdik. Abdülhamit'in hayaliydi. 150 yıllık proje" dedi.

Antalya Milletvekili adayı olan Elvan, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Türkiye 'nin artık eski Türkiye olmadığını, inanılmaz gelişmeler ve değişimlerin yaşandığını ifade eden Elvan, AK Parti dönemiyle devasa büyük, mega projeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Biz dünyanın yapamayacağı projeleri yapıyoruz. Denizin altından Marmaray'ı getirdik. Abdülhamit'in hayaliydi. 150 yıllık proje" diyen Elvan, şöyle devam etti:

"Denizin altından şu anda 2 katlı tünelimiz, Avrasya tünelimizi geçiriyoruz. Önümüzdeki günlerde ihalesine çıkacağız. Denizin altında 3 katlı Büyük İstanbul Tünelini geçiriyoruz. 3 katlı tünel dünyada bir ilk. Hiçbir ülke bunu şu ana kadar gerçekleştiremedi. Denizin 110 metre altında 6 katlı bir apartman yüksekliğinde. İşte bunu Türk mühendisleriyle işçileriyle yapıyoruz."

Dönemlerinde Atak helikopterini üretmeye başladıklarını dile getiren Elvan, uydular, yüksek hızlı treni, savaş uçağı ve gemileri yapmaya başladıklarını kaydetti.

Ülke olarak sadece namerde değil, artık hiç kimseye muhtaç olmak istemediklerini vurgulayan Elvan, "IMF kapılarında diz çöküp, 'Ne olur bana 100 milyon dolar para ver' demek istemiyoruz. Artık Türkiye'nin ihtiyacı yok. 24 milyar dolar borçlandılar. Biz geldik IMF'ye borcumuzu sıfırladık. Bir de 'İstiyorsanız size 5 milyar dolar kredi verebiliriz' dedik. Türkiye bu konuma geldi, biz bunu kaybetmek istemiyoruz" diye konuştu.

- "Geçmişini unutanlar, bugünü anlayamaz"

Bugünleri anlamak için geçmişi çok iyi bilmek gerektiğine dikkati çeken Elvan, "Geçmişini unutanlar, bugünü anlayamaz. Eskiden 2 gün arabamız için kuyrukta benzin almayı beklediğimizi biliyorum. Yağ yoktu bu ülkede. Bildiğimiz margarin yağ bu ülkede karaborsaydı. O karanlık günleri Allah'a çok şükür geride bıraktık" ifadesini kullandı.

Elvan, Menderes'ten sonra 2002 yılı sonuna kadar bir hükümetin iktidarda kalabilme süresini 1 yıl 4 ay olduğunu bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diyelim ki iktidara geldiniz, Mahmutlar'dan Hadim'e gidecek yolu yapacaksınız. Projesini başlattınız. Bir proje çalışması 2 yıl sürüyor. Daha proje çalışması bitmeden hükümet düştü. Şimdi istikrar var. Biz milletimize, devletimize güveniyoruz. Rahmetli Özal sonrasındaki yıllar Türkiye'nin karanlık yıllarıdır. Taki AK Parti iktidara gelene kadar. En son DSP- MHP -ANAP iktidarında, aşağı yukarı 3,5 yıl iktidarda kaldılar. O dönemdeki durumu bir hatırlayınız. Dünyanın hiçbir yerinde kriz yoktu ama Türkiye'de vardı. Enflasyon tavan yapmış, faiz oranları yüzde 8 binlere çıkmış. Devlet, memurunun, işçisinin maaşını ödeyemiyor. Bugün 'şöyle yapacağız, böyle yapacağız' diyenler 1999-2001 yıllarında neler yaptılar gördünüz. Ülkeyi yönetemediler."

AK Parti döneminde sağlık alanındaki reformların derslere konu olduğunun altını çizen Elvan, OECD'nin sağlık anlamında dünyanın en başarılı, örnek ülkesi olarak Türkiye'yi gösterdiğini belirtti.

Lütfi Elvan, Alanya'da yapmayı planladıkları projeler hakkında da bilgi vererek, her projenin takipçisi olacağını, gereken yatırımları teker teker gerçekleştireceğini söyledi. 

Hedeflerinden birinin Alanya'yı turizm ve sağlık merkezi yapmak olduğuna işaret eden Elvan, şöyle konuştu:

"Bölge hastanesini yapıyoruz. Doğuda, batıda sağlık merkezleri kuruluyor. Burada devlet üniversitesi kurduk. Alanya'mız, ikinci üniversiteye kavuşan tek ilçe oldu. Tıp fakültemizi kurduk ve altyapısını oluşturuyoruz. Böylece Alanya sağlık açısından çok önemli bir merkez olacaktır. Birçok Avrupa kentlerinde sağlık çok pahalı olmaya başladı. Hastalar Türkiye'ye gelmeye başladı. Bu anlamda Alanya'yı turizm sağlık merkezi olarak değerlendirmek istiyoruz."

Alanya'dan hızlı tren geleceğini, Alanya Limanı'nın turizm açısından potansiyelinin artırılması için çalışma yapılacağını ifade eden Elvan, "Dünyanın gelişmiş ülkeleri ve turizm merkezleriyle Antalya ve Alanya'mızı kıyasladığımızda yat liman kapasitemiz oldukça düşük. Bunu daha yukarılara taşımak istiyoruz. Bu nedenle önerileriniz varsa değerlendirebiliriz" dedi.

Elvan, daha sonra AK Parti Antalya Milletvekili adayı Sena Nur Çelik ve beraberindekiler ile esnaf ziyaretlerinde bulundu. Elvan, Atatürk Caddesi'ndeki bir dondurmacı tezgahında durarak başına fes taktı ve dondurma servisi yaptı.