Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Türkiye'de bir ekonomik kriz çıkarma ve 'Ekonomiyi nasıl, ne şekilde bozarız' anlayışı oluşturmaya çalışan kesimler oldu ama başaramadılar, başaramayacaklar" - "Görecekseniz bu dönemde Türkiye, istikrarla büyümeye devam edecek. Seçimden sonra ekonomide çok ciddi canlanma olacak"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya milletvekili adayı Lütfi Elvan, seçim çalışmaları kapsamında, Manavgat ilçesinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Elvan, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Meclis Salonu'ndaki toplantıda, AK Parti iktidarı döneminde nelerin değiştiğini herkesin çok iyi gözlemlediğini ve yaşadığını belirterek, istikrara vurgu yaptı.

Ülkenin orta ve uzun vadeli istikrar dönemlerinde geliştiğini, kalkındığını, kısa vadeli hükümetlerin yer aldığı koalisyon dönemlerinde ise büyümenin durduğunu, küçülmenin başladığını anlatan Elvan, birçok ülkede ekonomik krizler yaşanırken, sıkıntı varken, Türkiye 'nin büyümeye, güçlenmeye devam ettiğine dikkat çekti. 

Dört bir yanı "ateş çemberi", kargaşa içerisinde olan Türkiye'nin "istikrar adası" olduğunu ifade eden Elvan, "Çok şükür, ülkemizde istikrar devam ediyor. İstikrarın devamı, ülkemizin büyüme inancını daha da güçlendirecektir. İstikrarımızı devam ettirirken, diğer taraftan da büyümeyi sürdüreceğiz" dedi. 

Elvan, yeni dönemi kendileri açısından "ikinci atılım dönemi" olarak adlandırdıklarını ve çok ciddi reformlar gerçekleştirmeyi planladıklarını aktardı.  

Her alanda reform yapılacağını belirten Elvan, "Örneğin ithalatta bağımlılığımızın azaltılması, rekabet gücümüzün daha da yukarı çekilebilmesine yönelik 'milli' diyebileceğiniz ve yerli ürünlerimizin üretilmesini teşvik edeceğiz. Bir başka önemli husus, araştırma, geliştirme ve yenilikçilik alanına daha fazla destek sağlanacak. Bunlar eylem planına dönüştürüldü, seçimden sonra uygulamaya konulacak" diye konuştu. 

- "Son yılların en iyi konumu"

Ekonominin yıpratılmasına yönelik çok ciddi girişimlerde bulunulduğunu iddia eden Elvan, "Bakıyoruz, sanayi üretim endeksinde beklenin üzerinde bir performans gerçekleşmiş" dedi.

Elvan, şöyle devam etti: 

"Cari açığa bakıyoruz. Ciddi bir sıkıntı içinde değiliz. Son yılların en iyi konumundayız. Bütçe açığımız hemen hemen sıfıra yakın. Yüzde 1 gibi bir bütçe açığımız var. Geçmiş dönemlere göre oldukça düştü. Merkez bankamızın rezervlerine bakıyoruz, yine sıkıntılı bir durum yok. Buna rağmen makroekonomik göstergelerde belirgin bir bozulma olmamasına rağmen Türkiye'de bir ekonomik kriz çıkarma ve 'Ekonomiyi nasıl, ne şekilde bozarız' anlayışı oluşturmaya çalışan kesimler oldu ama başaramadılar, başaramayacaklar. Görecekseniz bu dönemde Türkiye, istikrarla büyümeye devam edecek. Seçimden sonra ekonomide çok ciddi canlanma olacak."

Lütfi Elvan, nüfusun yoğun olduğu illerde çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini, "Belediye bizden değil" anlayışı içinde olmadıklarını ve İzmir'de de ciddi yatırımlar  gerçekleştirdiklerini vurguladı.

- "Antalya'mıza çok önem veriyoruz"

Antalya'nın inanılmaz kalkınma, gelişme gösterdiğini ve dikkatle izlenmesi gereken bir şehir olduğunun altını çizen Elvan, "En hızlı gelişen illerimizden biri olan Antalya hem ekonomik, hem demografik olarak çok hızlı büyümekte ve gelişmektedir. Büyük bir potansiyele sahip. Bu yüzden Antalya'mıza çok önem veriyoruz. Antalya, önemli bir turizm şehridir. Turistlerin daha rahat gelebilmesi için ilk olarak havalimanını geliştirdik. 400 milyon liralık bir yatırım yaptık, modern hale getirdik. Şimdi de Antalya'nın kalkınması açısından önemli bir etkinliğe ilave olarak hızlı tren yatırımının yapılmasına karar verdik. Antalya'yı İstanbul 'a, Orta Anadolu'yu da bağlama kararı verdik. Bir diğer ayağımız ise karayolu olacak. Türkiye genelinde bir otoyol projemiz var. Antalya-Alanya Otoyol Projesi'ni de en kısa zamanda yapacağız" diye konuştu.   

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Manavgat'a planladıkları hizmetler hakkında bilgi verdi. 

Toplantıya, AK Parti Antalya milletvekili adayları İbrahim Aydın, Ercan Mekteplioğlu, İl Başkanı Rıza Sümer, Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da katıldı.