Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Hedefimiz 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Türkiye'nin dünyada söz sahibi birkaç küresel güçten biri olması" - "Kendi savaş uçağımızı yapmaya başladık. PKK terör örgütü için geliştirdiğimiz insansız hava aracını yaptık. Dünyada üç ülke yapıyor bunu"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2023 yılında Türkiye 'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesini, söz sahibi birkaç küresel güçten biri olmasını hedeflediklerini söyledi. 

Elvan, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliğini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 12 yıl öncesinde 25-30 yaşındaki araçların kullanıldığını, bunların sık sık bozulduğunu söyledi.

Ulaşımda bir denetim ve kontrol mekanizması bulunmadığını ifade eden Elvan, araçlara, şoförlere yönelik belirli bir standart konulmadığını, korsan işletmeciliğinin yüksek seviyelere ulaştığını anlattı.

AK Parti 'nin iktidara gelmesiyle 2004 yılında ulaşımda sorunu çözmek için yasal düzenleme yaptıklarını dile getiren Elvan, "Yasal düzenleme ile servisçi kardeşlerimizin, ulaşım sektöründe faaliyet gösteren şoförlerimizin daha huzurlu, mutlu ve rahat bir ulaşım yapmaları için önemli tedbirler aldık" dedi.

Araçlara verilen D2 belgesinin 2004 yılından bu yana 7 kat arttığını, Türkiye'de kullanılan otomobil sayısının ise 2 kattan fazla artış gösterdiğini kaydeden Elvan, ülke kalkındıkça bir taraftan araçların yenilendiğine, diğer taraftan imkanları artıkça vatandaşların otomobil alma fırsatına kavuştuğuna dikkati çekti.

- "Muhalefet açık artırmaya çıktı"

Elvan, devlet yönetiminde gerçekleştirilemeyecek hiçbir şeyin vadedilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Bugün bakıyorsunuz, muhalefet açık artırmaya çıktı. Açık artırma yarışına girdiler. İşte bu Türkiye'yi karanlığa götürür" diye konuştu.

AK Parti hükümeti öncesi, koalisyon dönemlerinde Türkiye'nin batma noktasına geldiğini, ülkenin bir çıkmazın içine girdiğini ifade eden Elvan, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yaşayan insanlar, dışarıdan destek alarak ülkenin ekonomisini bozmaya çalıştı ama başaramadılar. Ekonomi güçlenmeye, büyümeye devam edecek. 7 Haziran seçimleri sonrasını hep birlikte izleyeceksiniz. Türkiye ikinci büyük hamlesini başlatacak. Hedefimiz 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Türkiye'nin dünyada söz sahibi birkaç küresel güçten biri olması."

Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedeflediğini, kişi başına 25 bin dolar gelir seviyesine çıkacaklarını söyleyen Elvan, "AK Parti hükümeti olarak 12 yılda ihracatı 4,5 kat artırdık. 2023 yılına kadar da 4,5 kat daha artırmamız halinde 500 milyar dolara ulaşacağız" ifadesini kullandı.

Elvan, Türkiye'nin kabuğunu kırdığını, artık kendi silahını, tankını, savaş helikopterini, gemilerini yaptıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

"Kendi savaş uçağımızı yapmaya başladık. PKK terör örgütü için geliştirdiğimiz insansız hava aracını yaptık. Dünyada üç ülke yapıyor bunu. Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Türkiye, başka yapan yok. İşte gerçek vatanseverlik budur. Gerçek milliyetçilik budur. İşte biz bunları yaptık. Bunu vatandaşımızla, sizlerle yaptık."