Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Ülkemizi kargaşa ve kaos ortamına itmek istiyorlar ama ülkede güçlü bir iktidar var bunu başaramayacaklar. Güçlü bir iktidar dışarıdan gelen telkinlere kulak asmaz"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, Türkiye 'nin kargaşa ve kaos ortamına itilmek istendiğini belirterek, "Ama ülkede güçlü bir iktidar var bunu başaramayacaklar. Güçlü bir iktidar dışarıdan gelen telkinlere kulak asmaz" dedi.

Elvan, seçim çalışmaları kapsamında Alanya'da turizm çalışanlarıyla bir araya geldi. Elvan, 1999-2002 döneminde Türkiye'de yüzlerce turizm işletmesinin kapandığını, o işletmelerin çoğunun bir daha açılamadığını anlattı. 

İşletmeler, dar boğaza girdiğinde kredi borçlarının "kar topuna" dönüştüğünü belirten Elvan, ülke yönetiminin de bundan farkının bulunmadığını söyledi. Ülkelerin "bol keseden atmakla" yönetilemeyeceğine işaret eden Elvan, Yunanistan'ı örnek göstererek, şöyle konuştu:

"Onlar da bol keseden atmışlardı. Uyarıları dinlemediler. En son iktidara gelen Sosyalist Parti lideri de aynen daha önceki dönem liderleri gibi bol keseden vaatlerle iş başına geldi. Bugün tüm birimlerdeki işçisinin maaşlarını ödeyemiyor. Bırakın artış sağlamayı, vaatlerini yerine getirmeyi, mevcudu devam ettiremeyecek hale geldiler. O nedenle biz de hesabımızı yapmak zorundayız."

- Asgari ücret

Muhalefet partilerinin asgari ücretle ilgili vaatlerinin dünyada benzeri olmadığını savunan Elvan, dünyada asgari ücretin, kişi başına milli gelirin yüzde 30-40'ı kadar olduğunun altını çizdi.

Bu oranın yükselmesi halinde o ülkenin batma noktasına geleceğini ifade eden Elvan, "Benim CHP 'de birlikte çalıştığım ekonomistler var. Bunu onlar da çok iyi biliyorlar. Ama söyleyemiyorlar" dedi.

Elvan, ülkeyi içeride ve dışarıda kaos ortamına sürüklemeye çalışanlar olduğunu, dünyanın pek çok yerinde yayın yapan gazetelerde, Türkiye aleyhine yazılar yazılmaya başlandığını anlattı.

Türkiye'nin gelişmesi ve büyümesinden rahatsız olanlar bulunduğunu kaydeden Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Ülkemizi kargaşa ve kaos ortamına itmek istiyorlar ama ülkede güçlü bir iktidar bunu varsa başaramayacaklar. Güçlü bir iktidar dışarıdan gelen telkinlere kulak asmaz. Biz hep doğru bildiğimizi yaptık. Son birkaç yılda gidip yabancı ülkelere ülkemizi şikayet etmeye başladı arkadaşlar. Siz hiç gidip yabancılara kendi çocuğunuzu ve ailenizi şikayet eder misiniz? Memleketin bir meselesi ve sorunu varsa yapılacak olan şudur: Bu ülkede mücadele etmektir."

Üretmeden para harcayarak ülkenin ekonomisinin gelişemeyeceğinin altını çizen Elvan, "Hazıra dağ dayanmaz" ata sözünü hatırlattı. Elvan, AK Parti'nin sağlam bir ekonomik altyapı kurduğunu ve bu sayede ülkenin ayakta kaldığını dile getirdi.  

- Ulaştırma ve denizcilik alanındaki çalışmalar

Elvan, Alanya Minibüsçüler, Servisçiler ve Otobüsçüler Odası üyeleriyle de bir araya geldi. 13 yıllık iktidarları döneminde, 29 havaalanı yapıldığını, dünyanın en büyük köprüleri ve viyadüklerinin inşa edildiğini, yüksek hızlı trenin seferlere başladığını anlattı.

Denizcilik sektöründe Türkiye'nin bir zamanlar kara listede olduğunu, AK Parti döneminde beyaz listeye girdiğini ifade eden Elvan, Türkiye'nin bugün dünyada yat üretiminde 3. sıraya yerleştiğini kaydetti. Elvan, sektörün yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat yapar hale geldiğini vurguladı.

Antalya-Alanya arasında otoban yapılacağını, Antalya merkezden Alanya'ya kadar 50 köprülü kavşak inşa edileceğini bildiren Elvan, Antalya-Mersin güzergahında 29 tünel planladıklarını ve 8-9 tüneli de hizmete açtıklarını sözlerine ekledi.