Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Bu seçim, gerçekten diğer seçim kampanyalarından çok farklı geçiyor. Üç parti de (CHP, MHP, HDP) Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza yönelik yoğun bir kampanyayı yürütüyor"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya milletvekili adayı Lütfi Elvan, 7 Haziran seçim kampanyalarının öncekilerden farklı geçtiğini, üç muhalefet partisi liderlerinin birbirleri aleyhine konuşmayıp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na karşı yoğun kampanya yürüttüğünü söyledi.

Elvan, seçim çalışmaları kapsamında Manavgat'ta esnafı ziyaret etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya milletvekili adayları İbrahim Aydın, Ercan Mekteplioğlu, İl Başkanı Rıza Sümer, partililerle Demokrasi Bulvarı'ndaki esnafı ziyaret eden Lütfi Elvan, ülkede istikrarın ve büyümenin devamı için destek istedi.

Bir restoranda konuşan Elvan, ülkenin karanlık günlerden bugünlere partililerin ve milletin desteğiyle geldiğini anlattı.

"Öyle bir süreçten geçiyoruz ki Türkiye'nin önünü kesmeye, istikrarını bozmaya çalışıyorlar" diyen Elvan, şöyle devam etti: 

"Ne olursa olsun bu ülkenin gelişmesi, kalkınması uğrana gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Sizler de sandıkta onlara cevabı en güzel şekilde vereceksiniz. Bakın, ekonomimizi bozmaya çalışıyorlar. Seçim öncesinde otomotiv işçilerini ayağa kaldırmaya çalışıyorlar, PETKİM'deki işçileri ayağa kaldırdılar çünkü Başbakanımızı, hükümetimizi ve Cumhurbaşkanımızı indirme gibi çabaları var. Bu süreci birlikte aşacağız. Dışarıda onların destekçileri varsa bizim de başta Allah ve milletimiz var. Bugüne kadar bileğimizi bükemediler, bundan sonra da bükemeyecekler. Bu ülke için mücadelemiz sürecek." 

Lütfi Elvan, daha sonra Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nda Büyükşehir Belediyesi ile turizmcilerin toplantısına katıldı.

Elvan, buradaki konuşmasında, Manavgat ve Antalya'ya çok önemli hizmetler yapacaklarını vurguladı. Söz konusu hizmetlerin, Manavgat ve Antalya'yı şahlandıracağını ifade eden Elvan, yapılacak hızlı tren, üçüncü havalimanı, yat limanları gibi hizmetlerle turist sayısının daha da artacağını vurguladı.

Elvan, 7 Haziran'da yapılacak seçimin kritik ve çok önemli olduğunu dile getirerek,  "Bizim sırtımızda yumurta küfesi var. Aynı şekilde sizin de. Bu yumurtaların kırılmasını, dağılmasını ne siz istersiniz ne de biz. AK Parti olarak onuncu seçimimizi yaşıyoruz. Diğerleri gibi bol keseden atmadık. Zaten bu söylemlerin de gerçekleşmeyeceğini, olmayacağını hepiniz biliyorsunuz. Biz, kalkıp 'asgari ücret bin 500 lira olacak' diyemezmiydik? İş adamları olarak önünüzdeki riski görmek zorundasınız" dedi. 

- "İş dünyasından hiç ses duymadık"

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (İLO) yaptığı çalışmada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin asgari ücretinin milli gelire oranının yüzde 20 ile yüzde 40 arasında olduğunu bildiren Elvan, şunları kaydetti:

"Ama üçüncü dünya ülkelerinde ancak bu oran yüzde 90'ların üzerindedir. Sayın Kılıçdaroğlu, önerisinde asgari ücretin milli gelire oranını yüzde 100'e yaklaştırıyor. Bunun uygulanabildiği bir ülke gösteremezsiniz. Bu oran ABD'de yüzde 28, Güney Kore'de 25, Malezya'da yüzde 25, Singapur'da yüzde 30 civarında, Hollanda'da yüzde 35 ve Avrupa'nın birçok ülkesinde yüzde 20 ile 40 arasında değişmektedir ama iş dünyasında bununla ilgili hiç ses duymadık."

Elvan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı projelere de değinerek, "Baktılar, para dağıtma mekanizması tutmadı, 'Proje üretelim' dediler. Sayın Kılıçdaroğlu, Kars'ta 'Et ve Balık Kurumunu, Et ve Süt Kurumuna dönüştüreceğiz' diyor. Biz bunu dönüştürdük zaten ve 2 yıl oldu ama Kılıçdaroğlu'nun haberi yok. Yine 'Organize sanayilere meslek lisesi yapacağız' diyor. Bunu üç, dört yerde ifade etmiş. Biz, bunu üç yıldır uyguluyoruz. Birçok organize sanayide meslek lisesini yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz" diye konuştu.

Uluslararası alanda, ülke içinde istikrarın bozulması yönünde ve ekonomiyi kötü gösterecek çok ciddi girişimlerin olduğunun altını çizen Elvan, söz konusu çabaların başarılı olmayacağını, sağduyulu milletin buna izin vermeyeceğini söyledi. 

Lütfi Elvan, muhalefet partilerinin diğer seçim kampanyalarından farklı kampanya yürüttüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu seçim, gerçekten diğer seçim kampanyalarından çok farklı geçiyor. Bir önceki seçimde milliyetçi bir parti MHP'nin, HDP'yi yerden yere vurduğu görülüyor. CHP'nin MHP'yi, yine MHP'nin CHP'yi, yani üç partinin de birbirini eleştirdiğini görüyoruz. Bu seçimde, şu 50 günlük süreçte birbirleri aleyhine söz etmeyi, cümle kuruduğunu gördünüz mü? Bir söz sarf etti mi? Hayır sarf etmedi. Üç parti de Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza yönelik yoğun bir kampanyayı yürütüyor. Bunun anlamlı olduğunu düşünüyorum. İnşallah, 8 Haziran sabahı kalktığınızda bu ülkede istikrar devam eder, büyüme oranı sürer."

Toplantının ardından seçim otobüsüyle Side'de esnafını selamlayan Elvan, daha sonra Serik ilçesine hareket etti.