Esnaf odasından sahili kirletenlere tepki

Esnaf odasından sahili kirletenlere tepki
Esnaf odasından sahili kirletenlere tepki
- AESOB Başkanı Sevimçok: - "Konyaaltı ve Lara sahillerindeki bazı bilinçsiz insanlar Antalya'nın dünyaca ünlü bu plajlarını kirletiyor. Vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı olması gerekir"

ANTALYA (AA) - Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Konyaaltı ve Lara sahillerindeki bazı bilinçsiz insanların Antalya'nın dünyaca ünlü bu plajlarını kirlettiklerini belirterek, vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı olması gerektiğini bildirdi.

Sevimçok, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'nın mükemmel bir sahil şeridine sahip olduğunu ifade ederek, özellikle Konyaaltı Sahili'nin Antalya'nın en güzel sahillerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. 

Her gün yerli ve yabancı yüzlerce kişinin bu sahillere gelerek denizin ve güneşin tadını çıkardığını kaydeden Sevimçok, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

" Zaman zaman bu güzellikleri baltalayan çirkin görüntülerle karşı karşıyayız. Bazı çevreye duyarsız ve bilinçsiz kişiler bu güzelim sahillerimizi çirkinleştirmek adına ne yazıktır ki ellerinden geleni yapıyor. Bencilce anı yaşıyor ve yarını düşünmüyor. İçtikleri sigaraların izmaritlerini sağa sola atıyor, yedikleri kabuklu yemişlerin kabuklarını sahilde bırakıyor, boş meşrubat kutuları, meyve sebze atıkları ve bira şişeleri derken ortak kullanım alanımız olan sahillerimizi pisletiyorlar."

Sevimçok, sahillerin temiz tutulması için bir takım önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizerek, vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı olmaları ve bilinçlendirilmeleri gerektiğini kaydetti. 

Toplumun ortak kullanım alanlarına sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Sevimçok, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Gerekirse bu tür görüntü kirliliğine neden olanlara karşı caydırıcı para cezalarının uygulanması lazım. Çünkü insanlar sözlü ihtardan anlamıyor ve sözlü ihtarı geçiştiriyorlar. Ülkemize tatile gelmiş bir turist bile elindeki ufacık bir çöpü atabilmek için çöp kutusu ararken bizler elimize ne geçerse umursamadan yere atıyoruz. Konyaaltı ve Lara Sahillerindeki bazı bilinçsiz insanlar Antalya'nın dünyaca ünlü bu plajlarını kirletiyor. Vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı olması gerekir. Bu sahiller hepimizin."


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  bira

  ,

  Para

  ,

  Ünlü

  ,

  zaman

  ,

  esnaf

  ,

  turist

  ,

  Karşı