Esnaftan "kaçak ürün" uyarısı

Esnaftan "kaçak ürün" uyarısı
Esnaftan "kaçak ürün" uyarısı
- Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Kıldıran: - "Antalyalı hemşehrilerime sesleniyorum, bilinmezlerle dolu kaçak ürünlerden uzak dursunlar. Bayram eden kaçakçı değil, esnafımız olsun"

ANTALYA (AA) - Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran, kaçakçılığın ülke ekonomisinin yanı sıra esnafı da mağdur ettiğini belirterek, "Antalyalı hemşehrilerime sesleniyorum, bilinmezlerle dolu kaçak ürünlerden uzak dursunlar. Bayram eden kaçakçı değil, esnafımız olsun" dedi.

Kıldıran, yaptığı yazılı açıklamada, kaçakçılarla mücadele eden emniyet güçlerinin geçen yıl Antalya'da 2 milyon paketin üzerinde kaçak sigara yakaladığını, emniyetin kaçakçılıkla mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam ettiğini bildirdi.

Buna rağmen, Antalya'da kaçak sigara ticaretinin halen yüzde 16 seviyelerinde olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Kıldıran, kaçak sigaranın, vergi kaybına sebep olduğunu ve organize suç örgütlerine finansman kaynadığı olduğunu ifade etti.

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla artan denetimlerin memnuniyet verici olduğunu belirten Kıldıran, açıklamasına şöyle devam etti:

"Ülkemizin büyük problemlerinden biri olan kaçakçılık en çok bakkal, bayi, marketçi esnafını  vuruyor. Kaçakçılık en çok dürüst esnaf ve zanaatkarı mağdur etmekte. Bu sebeple,  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun başlattığı 'Dikkat! Bilmediğin Gerçekler Var!' kampanyası sayesinde vatandaşlarımızın da bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Alo 136 kaçakçılık ihbar hattının vatandaşlar tarafından aktif olarak kullanılması mücadelede önemli bir adım olacaktır. Ben de Antalyalı hemşehrilerime sesleniyorum, bilinmezlerle dolu kaçak ürünlerden uzak dursunlar. Bayram eden kaçakçı değil, esnafımız olsun."