Etiyopya'nın Ankara Büyükelçisi Workneh Antalya'da

Etiyopya'nın Ankara Büyükelçisi Workneh Antalya'da
Etiyopya'nın Ankara Büyükelçisi Workneh Antalya'da
- Workneh ATSO Başkanı Çetin'i ziyaret etti

ANTALYA (AA) - Etiyopya'nın Ankara  Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, Türk yatırımcılara ülkesine yatırım çağrısında bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin'i ziyaret eden Workneh, Etiyopya'nın yatırım fırsatları olan bir Afrika ülkesi olduğunu söyledi.

Ülkesinin uluslararası yatırımcılar için önemli bir ülke olduğunu dile getiren Workneh, "Afrika'ya gelen yatırımcıların çoğu ülkemizi tercih ediyor. Türkiye 'den gelen yatırımcılar, Etiyopya'da 300'e yakın projesi üretti. Bu projelerden 90'dan fazlası şu an hayata geçti. Umarız yapacağımız ortak çalışmalarla ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağız" diye konuştu.

Çetin ise her yıl yaklaşık 13 milyon turist ağırlayan kentte, Akdeniz çanağındaki İspanya ve Mısır gibi ülkelerdekinden daha fazla sayıda 5 yıldızlı otel bulunduğunu belirtti.

Antalya ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin yetersizliğine işaret eden Çetin, "Etiyopya'yı çalışılan pazarlar arasına alıp ticari ilişkilerimizi geliştirebiliriz" şeklinde konuştu. 

Ziyarette hazır bulunan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır da tarımsal üretimin önemine dikkati çekerek "Antalya'da bizler, gelişmeyi yol ve betonlaşma olarak gördük. Şimdi de süs bitkileriyle bu tahribatı telafi etmeye çalışıyoruz. Etiyopya da önemli bir tarım ülkesi. Umuyorum ki sizler bu hatayı yapmazsınız" ifadesini kullandı. 

Ziyarette  Çetin, Workneh'e Kaleiçi'ni yansıtan sulu boya tablosu hediye etti.