EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Suiçmez:

EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Suiçmez:
EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Suiçmez:
- "EXPO alanının tahmini maliyeti 1 milyar 600 milyon lira. Bu tahmini maliyete her türlü unsurlar dahil" - "EXPO 2016'dan, Antalya'da 6 aylık süreçte sponsor gelirleriyle birlikte 100 milyon avroya yakın bir gelir elde edileceğini tahmin ediyoruz"

ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, EXPO alanının tahmini maliyetinin her türlü unsurlar dahil 1 milyar 600 milyon lira olduğunu bildirdi. 

Suiçmez, Antalya'nın Belek oteller bölgesinde gerçekleştirilen toplantıda, basın mensuplarına EXPO 2016 Antalya sergi alanı hakkında bilgi verdi.

Bilgilendirmenin ardından basın mensuplarına, Aksu ilçesinde inşaat ve peyzaj çalışmaları devam eden "çiçek ve çocuk" temalı "EXPO 2016 Antalya" alanı gezdirildi.  

Genel Sekreter Suiçmez, alanda hızla yükselerek şekillenmeye başlayan kule, tepe, gölet, orman alanı, çocuk adası, kültür merkezi ve ülke bahçelerini anlattı. 

EXPO 2016 Antalya alanının bin 200 dekar büyüklüğünde Aksu ile Tehnelli Çayları arasındaki bir dere yatağına kurulduğunu ve bu alanda sık sık sel ve su baskınlarının meydana geldiğini vurgulayan Suiçmez, bunun önüne geçebilmek için 15 milyon tona yakın toprak, stabilize, kum, çakıl ve dolguyla alanı doldurduklarını kaydetti. 

Türkiye'nin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyonlardan birinin EXPO 2016 Antalya olduğunu dile getiren Suiçmez, alanın sahip olacağı bitki zenginliği ve yapılarıyla Antalya'ya kalıcı bir miras bırakacağını ve kentin bir cazibe merkezi haline dönüşeceğini söyledi.

- Bin 121 dekar büyüklüğünde

EXPO 2016 Antalya'nın Türkiye'de ilk kez düzenleneceğini hatırlatan Suiçmez, "Ülkelerin bahçe kültürlerinin sergileneceği bir EXPO olması nedeniyle alanın bitkilendirilmesi ve yeşil dokusu öncelikli önem arz ediyor. Bin 121 dekar büyüklüğündeki alana 120 türden 25 bin ve onbinlerce çalı bitkisi dikiliyor. Ülke bahçelerinin EXPO sonrası dönemde bakımını Türkiye üstleniyor" bilgisini verdi.   

- "Antalya yeni bir cazibe merkezi olacak" 

Suiçmez, EXPO 2016 Antalya'nın hep kalıcı olacağına işaret ederek, "Alanda yapılan 5 bin kişilik ana salon, toplam kapasitesi 9 bin 500 kişilik kongre merkezi, Türkiye'de ilk kez oluşturulan Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, 101,7 metre yükseklikteki simge yapı EXPO Kulesi, Çocuk Adası, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, Yağmur Ormanları Serası, EXPO Gölü, yılda 13-14 milyon turistin geldiği Antalya'da yeni bir cazibe merkezi olacak" dedi.

 Suiçmez, EXPO alanında sanat, sergi alanları, DJ performansları, yerel ve ulusal birçok sanatçının yer alacağı etkinlikler, su, ses ve ışık gösterileri düzenleneceğini bildirdi.

Alanda 43 ülkenin katılacağı ülke bahçeleri kurulacağını ifade eden Suiçmez, "Bu ülkeler de aralık ve ocak aylarında kendilerine ayrılmış alanda projelerini tesis etmeye başlayacaklar. Bu söylediklerimizin hepsinin tamamlanmasıyla 23 Nisan 2016 itibarıyla alanı 8 milyona yakın ziyaretçinin gezmesini bekliyoruz." diye konuştu. 

- "Maliyeti 1 milyar 600 milyon lira"

EXPO 2016 Antalya'nın maliyeti hakkında bilgi veren Genel Sekreter Suiçmez, "EXPO alanının tahmini maliyeti 1 milyar 600 milyon lira. Bu tahmini maliyete her türlü unsurlar dahil. Diğer yandan EXPO 2016 Antalya'da 6 aylık süreçte sponsor gelirleriyle birlikte 100 milyon avroya yakın bir gelir elde elde edileceğini tahmin ediyoruz" dedi.

 Suiçmez, EXPO 2016 Antalya'nın 29 Ekim'de biteceğini hatırlatarak, alanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tahsis edileceğini ama alanın özelleştirilmesi için de Maliye, Kalkınma ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarının yetkilileriyle bir işletme modeli oluşturulması için çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.