EXPO 2016 Antalya'da, Nepal de tanıtılacak

EXPO 2016 Antalya'da, Nepal de tanıtılacak
EXPO 2016 Antalya'da, Nepal de tanıtılacak
ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya'da Nepal, 3 bin 600 metrekarelik alanda tanıtılacak.Tarım ve endemik bitki anlamında Asya'nın önemli ülkelerinden...

ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya'da Nepal, 3 bin 600 metrekarelik alanda tanıtılacak.

Tarım ve endemik bitki anlamında Asya'nın önemli ülkelerinden birisi olan Nepal'den gelen heyet, EXPO 2016 Antalya'ya Türkiye 'ye geldi. Nepal Tarım Bakanlığı tarafından EXPO 2016 Antalya ile ilişkileri yürütülmesi için görevlendirilen Ülke Komiseri Arun G.C. başkanlığındaki 4 kişilik heyet, EXPO 2016 Antalya Alanı'nı ziyaret etti.

EXPO 2016 çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, daha sonra uygulamayı düşündükleri projenin sunumunu yaptı. 

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, Nepal heyetini misafir etmekten mutluluk uyduğunu dile getirerek, "EXPO 2016 Antalya alanında uygulamayı düşündüğünüz proje çok güzel. Nepal'in mimarisini, kültürünü, bitki çeşitliliğini yansıtan bir proje olmuş. EXPO 2016 Antalya ile iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da artacağına inanıyorum" dedi. 

Nepal Ülke Komiseri Arun G.C. ise EXPO 2016 Antalya'nın bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Nepal hakkında bilgi veren Arun G.C, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın, Antalya'da düzenlenecek G20 Zirvesi'ne Nepal'in de katılması gerektiğini ifade etmesi bizleri çok mutlu etti. Bunun için Türkiye'ye şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

Nepal'in 5 bin 67 tür ile geniş bir bitki örtüsüne sahip olduğunu ifade eden Arun G.C, "EXPO 2016 Antalya'ya 3 bin 600 metrekare alanla katılmak istiyoruz. Bahçemiz için projemiz hazır. Tüm malzemeleri Nepal'den getireceğiz. Bahçenin oluşturulmasında, ülkemizdeki çok önemli sanatçılar ve uzmanların katkısı var" dedi.

Nepal'in EXPO 2016 Antalya'ya katılımı ile ilgili ön sözleşmeyi Genel Sekreter Haşmet Suiçmez, Arun G.C. ve ülke adına katılan Global Multipurpose International Company Başkanı Bikash Poudel imzaladı. Arun G.C, ziyaret anısına Genel Sekreter Suiçmez'e, Nepal için kutsal sayılan Buda'nın heykelciğini hediye etti.