EXPO 2016 Antalya'ya doğru

EXPO 2016 Antalya'ya doğru
EXPO 2016 Antalya'ya doğru
- Çin Halk Cumhuriyeti tarafından EXPO 2016 Antalya'da 3 bin 150 metrekarelik bahçe kurulacak

ANTALYA (AA) - Türkiye'nin ilk EXPO'suna katılım kararı alan Çin ile EXPO 2016 Antalya arasındaki katılım sözleşmesi Pekin'de imzalandı.

 EXPO 2016 Antalya Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, sözleşmenin, Çin Çiçek Birliği Başkanı Jiang Zehui ile EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Erdoğan Kök arasında imzalandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Jiang Zehui, Türkiye'nin ilk EXPO'suna büyük önem verdiklerine işaret ederek, EXPO 2016 Antalya'da 3 bin 150 metrekarelik kalıcı bir bahçe kuracaklarını ifade etti. Bunun Çin dışındaki en büyük bahçe olacağını kaydeden Jiang Zehui, bahçeyi Çin-Türk diplomatik ilişkilerinin 45. yıl dönümü için bir armağan gibi düşündüklerini belirtti.

"Çin Hua" adını verdikleri bahçenin 4 büyük tasarım firması tarafından hazırlanan projeler arasından seçildiğini bildiren Jiang Zehui, "Dünya somut kültür mirası olan Suzhou bahçesi referans alınarak kurulacak bahçede modern çiçekçilik ve ekolojik medeniyette Çin'in artan başarısı, tarihi ve zengin çiçekçilik kültürü sergilenecek" ifadesini kullandı.

EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Erdoğan Kök de Türkiye ve Çin'in iki dost ülke olduğuna dikkati çekerek, EXPO'ya Çin'in katılımından onur duyduklarını kaydetti.