EXPO alanına "barış" için fidan diktiler

EXPO alanına "barış" için fidan diktiler
EXPO alanına "barış" için fidan diktiler
- Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı Balcı ile çocuklardan oluşan dans grubu, EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki ünlüler ormanına turunç fidanı dikti

ANTALYA (AA) - Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı ile çocuklardan oluşan dans grubu, EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki ünlüler ormanına barış için fidan dikti.

Kentte yaşayan Rus vatandaşların kurduğu derneğin üyeleri, EXPO 2016 Antalya Ajansının daveti üzerine, Aksu ilçesindeki sergi alanına geldi.

Derneğin başkanı Balcı ve yaşları 6 ile 12 arasında değişen dans grubu üyeleri, bin 121 dönümlük alana yapılacak projenin sunumunu dinleyerek, ünlüler ormanı klibini izledi. Dans grubundaki çocuklar, EXPO 2016 için çizdikleri resimleri de yöneticilere verdi.

EXPO 2016 Antalya'nın maskotları Ece-Efe ile fotoğraf çektiren Balcı ve çocuklar, EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki ünlüler ormanına turunç fidanı dikti.

Balcı, gövdesine isim tabelasını bağladığı fidana, çocuklarla can suyu verdi.

İrina Balcı, yaptığı açıklamada, Rusya'nın EXPO 2016'ya katılması gerektiğini, bunun için gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Barış için fidan diktiklerini belirten Balcı, "Turunç ağacına 'barış' ismini verdik, burada barış için fidan diktik. Ağaç, ülkelerimiz arasında dostluk sembolü olsun" ifadelerini kullandı.

Fidan dikmenin güzel bir jest olduğunu belirten Balcı, "Burası yeni jenerasyon çocuklarıyla hem Türkiye hem Rusya'nın çiçekleri oldu. Bugün güzel bir ağaç diktik. Bu ağaç barışın sembolü olsun. Ülkelerimiz arasında bir dostluk sembolü olsun. Yaşasın EXPO. Herkesi EXPO'ya davet ediyorum" dedi.

Balcı'ya, EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği şakayık, çocuklara da çeşitli hediyeler verildi.