EXPO Konseyi 13. Olağan Toplantısı

EXPO Konseyi 13. Olağan Toplantısı
EXPO Konseyi 13. Olağan Toplantısı
- Antalya Valisi Türker: - "Bütün EXPO'lara en fazla katılım 35 ülke olmuş, biz şu anda 42'ye ulaştık. Bu, rekor oldu" - EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Suiçmez: - "Bizim nihai hedefimiz nitelikli ülke bahçeleriyle, ülkemize yakışan bir organizasyon yapmak"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, bütün EXPO'lara en fazla katılımın 35 ülke olduğunu belirterek, "Biz şu anda ?42'ye ulaştık, rekor oldu. EXPO'ya Hollanda, İtalya, Macaristan, Avusturya, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti'nin katılması önemli" dedi.

Vali Türker başkanlığında, EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki lojistik merkezde gerçekleştirilen "EXPO Konseyi 13. Olağan Toplantısı"nda Genel Sekreter Yardımcısı Faik Akturan, ajansın faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

Burada bir konuşma yapan Vali Türker, EXPO Kulesi dışında bütün çalışmaları ay sonu itibarıyla bitireceklerinin belirterek, "Hala basında 'EXPO yetişecek mi' tartışmalarının varlığını görüyoruz. Bu, bizi üzüyor. Bu, bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor ve EXPO'ya zarar veriyor. Bundan sonra daha çok faaliyetlere odaklanmamız gerekiyor, oldukça güzel faaliyet var" diye konuştu.

EXPO sonrası döneme de odaklanılması gerektiğini anlatan Türker, EXPO sayesinde raylı sistem çalışmalarının hızlandırıldığını, olağanüstü bir durum olmadığı taktirde bunun da yetiştirileceğini kaydetti.

Ülke katılımlarıyla ilgili "fakir ülkelerin katıldığı" yönünde eleştirilerin olduğuna işaret eden Türker, dünya üzerinde herhangi bir ülkenin bayrağının EXPO'da dalgalandırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

- "Biz şu anda 42'ye ulaştık"

Vali Türker, EXPO'ya katılacak ülkelere ilişkin, "Şu ana kadar bütün EXPO'lara en fazla katılım 35 ülke olmuş, biz şu anda 42'ye ulaştık. Katılacağına dair olumlu görüş bildiren ülke sayısı 42 oldu. Bu rekor oldu. EXPO'ya Hollanda, İtalya, Macaristan, Avusturya, Hindistan, Endonozya, Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti'nin katılması önemli" diye konuştu.

EXPO alanının sonrasında nasıl değerlendirileceği yönündeki soruya Türker, "İlgili kanunda, altı aylık süre bittikten sonra bakanlığa devredileceği ifadesi var" yanıtını verdi.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu da 'Çiçek Açan Antalya' konulu sunum yaparak, Kanada'da kazandıkları "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülünün önemine işaret etti.

- "Hedefimiz ülkemize yakışan bir organizasyon yapmak" 

Konuşmaların ardından, konsey üyelerinin istek ve talepleri alındı. EXPO'nun yeni tipografik logosunun 2015 yılında yapılan Milano EXPO'suna benzediği yönündeki eleştiriler üzerine, EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, söz konusu eleştirilerin haksız sayılmadığını belirtti.

Suiçmez, karayollarının levhalarında mevzuat nedeniyle logo kullanamadıklarını, bundan dolayı da tipografi kullanmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Bütün eleştirilere açık olduklarını ve bunları not aldıklarını anlatan Suiçmez, "Bizim nihai hedefimiz nitelikli ülke bahçeleriyle, ülkemize yakışan bir organizasyon yapmak" dedi. Suiçmez, EXPO'ya katılacak ülkelere sadece teknik yardımlar yaptıklarını, mali yardımlarının olmadığını anlattı.

Toplantının ardından sergi alanına gezi düzenlenerek, EXPO Tepesi'nden çalışmalar izlendi.