EXPO Konseyi toplantısı

EXPO Konseyi toplantısı
EXPO Konseyi toplantısı
- Antalya Valisi Türker: - "Deniz, kum, güneş üçgenine sıkıştırmadığımız bir turizm arayışı içerisindeyiz. EXPO 2016, turizmi çeşitlendirmesi açısından önemli"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, 2016 yılında Antalya'da yapılacak botanik EXPO'nun turizmin çeşitlendirilmesi bakımından kente katkı sağlayacağını belirtti.

EXPO Konseyi'nin 11'inci olağan toplantısı, Antalya Valisi ve Konsey Başkanı Muammer Türker başkanlığında The Marmara Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantıda sunum yapan EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Faik Akturan, proje yapım, peyzaj ve bahçe işleri, dış ilişkiler, tanıtım ve etkinlikler konularında bilgi verdi. Akturan, EXPO alanındaki ağaç sayısının 10 bin 518'e ulaştığını, ülke katılım sayısının 27 olduğunu bildirdi.

Türker de EXPO'nun açılmasına bir yıldan az bir zaman kaldığını, artık tanıtım faaliyetlerinin hızlandırılacağını söyledi.

EXPO Konsey üyelerinin sahayı yerinde görmelerini istediğini dile getiren Türker, bu nedenle eylül ayındaki toplantının Aksu'da bulunan EXPO alanında yapılacağını kaydetti.

- İhtiyacı olan ülkelere ayni yardım verilecek

EXPO'da bahçe hazırlayacak ülke sayısının şu anda 27 olduğunu ifade eden Türker, "En son Kosova katıldı. Ülke sayısının hızla artmamasının nedeni, bazı ülkeler biraz destek bekliyor. Bizim de bir destek paketi hazırlığımız olacak. Ayni olarak vereceğimiz destekleri önümüzdeki dönemde açıklayacağız" dedi.

EXPO'nun ülke tanıtımına yaptığı katkının yanı sıra turizm ve tarımda yan getirileri olacağını vurgulayan Türker, şöyle konuştu:

"Burası tarımın, botanik sektörünün, çiçekçiliğin bulunduğu bir alan olacak. EXPO turizmin çeşitlendirilmesi noktasında da bir anlam taşıyor. Deniz, kum, güneş üçgenine sıkıştırmadığımız bir turizm arayışı içerisindeyiz. EXPO turizmi çeşitlendirmesi açısından önemli. EXPO ile Antalya'nın turistik kapasitesine ilave bir katkı sunmuş olacağız. Yani Antalya'ya gelen insanlar için gezilecek yeni bir mekan daha oluşturmuş olacağız. Antalya ve Türkiye biyo çeşitlilik açısından dünyada önde gelen bir noktada. Bunu bütün dünyaya duyurup, sırf bu alanda çalışan, bu alanda faaliyet gösteren, ilgi duyan, sırf bunun için turistik seyahat yapan ya da çalışma ziyareti yapan insanlara da bir kapı açmış olacağız."

- EXPO Kulesi uzadı

EXPO alanındaki inşaat çalışmalarının bu yılın sonunda biteceğini, bir tek EXPO Kulesi'nin 2016 Şubat ayına kalacağını bildiren Türker, kule altına bazı yapılar eklendiğini, daha önce 98 metre olarak planlanan EXPO Kulesi'nin 100,7 metreye çıktığını anlattı.

Vali Türker, toplantıda güneş enerjisiyle hareket eden bisikletlerin yarıştığı "The Sun Trip" organizasyonu ile İtalya'nın Milano kentinden Antalya'ya gelen ve ilk üçe giren bisikletçilere plaket verdi. Bisikletçiler de Vali Türker'e organizasyon formasını hediye etti.