EXPO'da Türkiye Ormanı kurulacak

EXPO'da Türkiye Ormanı kurulacak
EXPO'da Türkiye Ormanı kurulacak
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından "EXPO 2016 Antalya"nın sergi alanında Türkiye ormanı kurulacak

ANTALYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Arzu'nun, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile sergi alanında oluşturulacak Türkiye Ormanı için illerin sembol ağaçlarından istediği bildirildi.

EXPO 2016 Antalya Ajansı'ndan yapılan açıklamaya göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Arzu, Türkiye'nin ilk EXPO'su olan "EXPO 2016 Antalya"nın sergi alanında oluşturulması planlanan Türkiye Ormanı ile ilgili olarak 81 ilin valiliğine genelge gönderdi.

Genelgede, EXPO 2016 Antalya'nın 23 Nisan-31 Ekim tarihlerinde düzenlenecek A1 kategorisinde bir botanik EXPO olduğuna dikkat çekilerek, "EXPO 2016 Antalya barışın, güzelliğin, dostluğun, doğanın simgesi çiçek ile masumiyetin ve gelecek nesillerin simgesi çocuğu bir araya getirerek 'Çiçek ve Çocuk ' teması ve 'Gelecek nesiller için yeşil bir dünya ' mottosu ile tüm dünyayı kucaklayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Genelgenin devamında, sergi alanında inşaat ve bitkilendirme çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiği vurgulanarak, sergi alanında her ili temsilen bir sembol ağaç dikiminin planlandığı ifade edildi. 

Bakan Arzu tarafından imzalanan genelgede, illeri temsil edecek sembol bir ağacın valiliklerce belirlenip, saksı ya da kap içerisinde 2 Kasım 2015 tarihine kadar toplama merkezlerine uygun koşullarda nakledilmesi istendi.