"G20, Belek'e gelen turist sayısını artıracak"

"G20, Belek'e gelen turist sayısını artıracak"
"G20, Belek'e gelen turist sayısını artıracak"
- Antalya'da 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen G20'nin, özellikle zirvenin yapıldığı Belek'in turizmine önemli katkı sunması bekleniyor - Serik Belediye Başkanı Çalık: - "Serik'e her yıl yaklaşık 3 milyon turist geliyor. G20 Liderler Zirvesi'nin yapılmasıyla bu sayının artacağını düşünüyoruz"

ANTALYA (AA) - GÖKMEN YÜCE - Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, G20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapan ilçeye her yıl yaklaşık 3 milyon turist geldiğini belirterek, "G20 Liderler Zirvesi'nin yapılmasıyla bu sayının artacağını düşünüyoruz" dedi.

Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada 15-16 Kasım tarihlerinde ilçelerine bağlı Belek Turizm Bölgesi'nde düzenlenen zirvenin, organizasyon, güvenlik ve tanıtım açısından Türkiye, Antalya ve Serik için önemli olduğunu söyledi. 

Yaklaşık 14 bin polisin görev yaptığı zirvede işlerin aksamaması için tüm ekiplerin çalıştığını anlatan Çalık, misafirlerin ilçeden sorunsuz ayrıldığını vurguladı.

İlçeye her yıl Avrupa, Rusya ve Asya'dan futbol takımlarının kamp için geldiğine işaret eden Çalık, bu potansiyelin zirveyle birlikte daha da aratacağına inandığını kaydetti. 

Zirvenin meyvelerini turizm açısından gelecek yıllarda alacaklarını dile getiren Çalık, şöyle konuştu:

"Çünkü zirve olaysız şekilde tamamlandı ve burada çok güzel bir tanıtım yapıldı. Belek bölgesinin ve Serik'in tanıtımı çok güzel oldu. Herkes mutlu ayrıldı. Serik'e her yıl yaklaşık 3 milyon turist geliyor. G20 Liderler Zirvesi'nin yapılmasıyla bu sayının artacağını düşünüyoruz. Zirve turizm potansiyelinin artışına katkı sağlayacak."

Çalık, zirveye katılan liderlerin eşlerine Aspendos Antik Kenti'ni gezdirdiklerini ve misafirlerin antik kenti çok beğendiklerini söylediklerini aktardı.  

- "Avrupa standartların üzerinde yollar yapıldı"

Zirve öncesinde ilçede bulanan yolların gözden geçirildiğini, yeni üst ve alt geçitler ile peyzaj çalışmaları yapıldığını belirten Çalık, Antalya Havalimanı'ndan Serik'e gelen bütün yolların yenilendiğini, Avrupa standartlarının üzerinde yollara sahip olduklarını ifade etti.

Çalık, zirve sayesinde ilçedeki otellerin de kendilerini yenilediğini ve bunun da turizme olumlu katkı sağlayacağını vurgulayarak, güvenlik açısından da ilçenin MOBESE sistemiyle güçlendirildiğini kaydetti.

Zirvenin sorunsuz şekilde tamamlanmasının devletin ve milletin kalitesini ortaya koyduğuna işaret eden Çalık, turistlerin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gönül rahatlığıyla ilçelerine gelebileceğini sözlerine ekledi.