G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu: - "G20'nin konuları bakımından da hazırız; kapsayıcılık, yatırım ve uygulama. Bu üç önemli önceliğimizin uygulanması özellikle de alınan kararların uygulanması konusunda G20'de tutumumuzu belirleyeceğiz" - "Sadece gelişmiş ülkelerin değil, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarını, çevre sorunları gibi tüm dünyayı, ülkeyi ilgilendiren göç konusunu siyasi toplantılarda ve çalışma yemeklerinde gündeme getireceğiz" - "Sayın Cumhurbaşkanımız da G20 Zirvesi'nden önce gelmek istiyor. Kendileri de yerinde incelemeler yapacak" - "Ev sahibi ülkenin bir ülkeyi davet etme hakkı var. Biz tercihimizi kardeş Azerbaycan'dan yana kullandık, Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın Aliyev de Antalya'ya gelecek"

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ-  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin G20 Liderler Zirvesi'ne hazır olduğunu vurgulayarak, "G20'nin konuları bakımından da hazırız, kapsayıcılık, yatırım ve uygulama. Bu üç önemli önceliğimizin de uygulanması özellikle alınan kararların uygulanması konusunda G20'de tutumumuzu belirleyeceğiz" dedi.

Çavuşoğlu, 15-16 Kasım'da Antalya'nın Serik ilçesinde Belek'te düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyanın Antalya'yı konuştuğunu söyledi.

Antalya'nın vizyonunu genişleterek dünya markası yapmak için çalıştıklarını dile getiren Çavuşoğlu, mayıs ayında Antalya'da yaptıkları NATO Toplantısı'nda da tüm dünyanın gözünün bu toplantıdan çıkacak kararlarda olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, dünyanın en önemli zirvesi olan G20'nin Antalya'da yapılacağına işaret ederek, bu kapsamda dünyanın en gelişmiş, en zengin 20 ülkesinin devlet başkanları ve başbakanlarının Antalya'ya geleceğini ifade etti.

Bazı uluslararası örgütle ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri dahil temsilcilerin de Antalya'ya geleceğine vurgu yapan Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi gibi ama bölgesel örgütlerin dönem başkanı olan ülkelerin de devlet başkanları ve başbakanları gelecek. Afrika Birliği gibi Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği gelecek" dedi.

Çavuşoğlu ev sahibi ülkenin bir ülkeyi davet etme hakkı olduğuna işaret ederek, Tükiye'nin tercihini kardeş ülke Azerbaycan'dan yana kullandığını ve Devlet Başkanı İlham Aliyev'in Antalya'ya geleceğini aktardı.

- "G20'nin konuları bakımından da hazırız"

Çavuşoğlu, G20 Liderler Zirvesi'ne teknik ve altyapı açısından da hazır olduklarını dile getirerek, çalışmaları yerinde inceleyeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'nden önce kente gelmek istediğini belirten Çavuşoğlu, Erdoğan'ın yerinde inceleme yapacağını söyledi.

Çavuşoğlu, bir yıldır "Kadın20", "Genç20", "Turizm20", "İş Dünyası20", "Tarım20" gibi birçok toplantı ve etkinliğin Türkiye'de düzenlendiğini hatırlattı.

Türkiye'nin G20 Liderler Zirvesi'ne konular bakımından da hazır olduğunu anlatan Çavuşoğlu,"İşte kapsayıcılık, yatırım ve uygulama. Bu üç önemli önceliğimizin de uygulanması, özellikle de alınan kararların uygulanması konusunda da G20'de tutumumuzu belirleyeceğiz" diye konuştu.

- "İİT dönem başkanlığını da alıyoruz"

Çavuşoğlu, sadece gelişmiş ülkelerin değil, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarını, çevre sorunları ve göç konusu gibi tüm dünyayı ilgilendiren konuları siyasi toplantılarda ve çalışma yemeklerinde gündeme getireceklerini anlattı.

Türkiye'nin bugüne kadar birçok zirveye başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptığının altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Gelecek sene de İslam dünyasının zirvesi İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığını da alıyoruz. Bu zirveyi de İstanbul'da yapacağız hem de ilk defa düzenlenen BM İnsani Zirvesine de Türkiye ev sahipliği yapacak. Zirvelerin hepsini başarıyla gerçekleştiriyoruz. G20'yi de inşallah başarılı bir şekilde gerçekleştireceğiz, zirveye hazırız."