G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- Gümrük ve Ticaret Bakanı Aşcı: - "Tüm dünyanın liderleri buraya geliyor, önemli sonuçlar çıkacak. Sadece ekonomik olarak bakmayın. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yakın coğrafyadaki, dünyadaki diğer sorunlar tartışılacak" - "Ülkemiz güçlü bir ülke, bu tür organizasyonlar bizler için ulaşılamaz, yapılamaz şeyler değil. Çok rahatlıkla başarıyoruz, geldiğimiz nokta bunu gösteriyor"

ANTALYA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin, "Tüm dünyanın liderleri buraya geliyor, önemli sonuçlar çıkacak. Sadece ekonomik olarak bakmayın. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yakın coğrafyadaki, dünyadaki diğer sorunlar tartışılacak" dedi.

Bazı ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Antalya'ya gelen Aşcı, Vali Muammer Türker'i ziyaret ederek, bir süre görüştü. Bakan Aşçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Uluslararası Kooperatifler Birliği Genel Kurulu'nun bu yıl Antalya'da yapıldığını söyledi.

Genel Kurul'un her iki yılda bir düzenlendiğini ve bu yıl 44'üncüsünün gerçekleştirildiğini ifade eden Aşcı, 1 milyara yakın üyesi olan topluluğun Türkiye'de yeterince dikkati çekmediğini vurguladı. Uluslararası Kooperatifler Birliği Genel Kurulu'nun üç gün süreceğinin altını çizen Aşcı, kurulda 81 ülkeden temsilci, bine yakın delege olduğunu kaydetti.

Aşcı, Genel Kurul'da kooperatiflerin geleceği, dünya ekonomisine katkısı gibi konuların tartışılacağını belirterek, bu yılki oturumlarda ilk defa Hindistan'ın da katıldığını bildirdi.

- "G20'nin hazırlıkları tamamlanmış"

Cumartesinden itibaren dünya liderlerinin Antalya'da olacağını hatırlatan Aşcı, hazırlıkların tamamlandığını vurguladı. Zirvenin yapılacağı Belek'i gördüklerini anlatan Aşcı, "Ülkemiz güçlü bir ülke, bu tür organizasyonlar bizler için ulaşılamaz, yapılamaz şeyler değil. Çok rahatlıkla başarıyoruz, bu geldiğimiz noktayı gösteriyor" dedi.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılında, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmasını hedeflediklerini belirten Aşcı, "Hayal gibi gelebilir bazı kısımları ama değil. 2002 yılındaki ihracatımızı şu anda 36 milyar dolardan 160 milyar dolara çıkardık. 3,5 katı artırma hedefimiz var. 12, 13 yılda bunu başardık, geri kalan 8 yılda da inşallah bunu başaracak güçteyiz" dedi.

Aşcı, G20 Liderler Zirvesi'nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığına nasıl bir katkısının olacağının sorulması üzerine, şunları söyledi:

"2002 yılında ABD'ye yüksek lisans için gittiğimde 200 milyar dolardı bizim gayri safi milli hasılamız. Gittiğim ülkenin de 11 trilyon dolardı. Geldiğimizde biz dolar kuru artmakla beraber, şu anda trilyoner seviyesine gelemedik. Trilyoner grubuna giremedik ama girmek üzereyiz. Amerika ile bizim aramızdaki fark 1,55'ti, uçurumu görüyorsunuz. Biz geldiğimiz nokta itibarıyla şu anda ilk 20 ülkenin arasındayız. Mutlaka katkısı olacaktır."

Türkiye'nin G20'nin dönem başkanlığını yaptığını hatırlatan Aşcı, "Tüm dünyanın liderleri buraya geliyor, önemli sonuçlar çıkacak. Sadece ekonomik olarak bakmayın. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yakın coğrafyadaki, dünyadaki diğer sorunlar tartışılacak. Suriye krizi gibi dünya barışını etkileyen diğer unsurlar gibi. Gelir dağılımındaki şu andaki mevcut durumdan çok hoşnut değiliz" diye konuştu. Aşcı, şöyle devam etti:

"Ben bugün konuşmamda da söyledim. Yüce Mevlam o kadar güzel bir düzen yaratmış ki insanlara öğretmiş. Bakıyorsunuz arılar, mükemmel bir işbirliği içerisinde dünyanın en güzel gıdasını üretiyor. Göçmen kuşlar, liderler peşinde işte kuzeyden güneye kilometrelerce yol katediyor. Balinalar, kuzeyden güneye kadar gidiyor. Hayvanların, bitkilerin bu kadar ahenk içinde çalıştığı yerde insanlar esasen en akıllı varlık olarak adaletli, güzel bir şekilde yardımlaşarak, dayanışarak ki zaten ruhumuzda bunlar var millet olarak dini geleneklerimiz olarak da bunlar zaten bizim şiarımız. Böyle bir katkı bekliyorum ben, bunları başaracağız ve dünyanın lider ülkelerinden biri olmaya devam edeceğiz. G20'nin de böyle bir katkısı olacağını düşünüyorum."