G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "G20 kapsamında 2 ayda 90 bin ton asfalt döktük. Sadece G20 hazırlıkları kapsamında yaklaşık 30 kilometre yol asfaltladık. 900 kişinin üzerinde bir ekip, 232 araç ve iş makinesi çalıştı. Artık küçük rötuşlar kaldı" - "Hükümetten G20 için 75 milyon lira kaynak aktarıldı ama G20 Liderler Zirvesi için çalışmalarımız 100 milyon lirayı aştı. Büyükşehir Belediyesi bütçesinden de kaynak ayırmak durumunda kaldık"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, G20 Liderler Zirvesi kapsamında yapılan çalışmalarda sona gelindiğini anlatarak, "Hükümetten G20 için 75 milyon lira kaynak aktarıldı ama G20 Liderler Zirvesi için çalışmalarımız 100 milyon lirayı aştı. Büyükşehir Belediyesi bütçesinden de kaynak ayırmak durumunda kaldık" diye konuştu.

Konyaaltı Sarısu Mesire Alanı'nda oluşturulan Kadınlar Plajı'nda basın toplantısı düzenleyen Türel, ev sahibi fotoğraf sağlayıcılığını Anadolu Ajansı'nın yaptığı G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Antalya'nın artık dünya süper liginde boy göstermeye başladığını anlatan Türel, G20 Liderler Zirvesi ve EXPO 2016 gibi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türel, G20 Liderler Zirvesi'nin Antalya'da düzenlenmesi kararının kesinleştiği günden itibaren hazırlıklara başladıklarını ifade ederek, hazırlıkları incelemek üzere dün kente gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da gelinen aşamadan memnun olduğunu aktardı.

G20 Liderler Zirvesi öncesi yapılan yatırımların ve hazırlıkların zirvenin ardından Antalya'ya bir kazanım olarak kalacağını anlatan Türel, "G20 kapsamında 2 ayda 90 bin ton asfalt döktük. Sadece G20 hazırlıkları kapsamında yaklaşık 30 kilometre yol asfaltladık. 900 kişinin üzerinde bir ekip, 232 araç ve iş makinesi çalıştı. Artık küçük rötuşlar kaldı" diye konuştu.

Türel, G20 zirvesi kapsamında yapılacak çalışmalar için hükümetten Antalya Büyükşehir Belediyesine 75 milyon lira kaynak aktarıldığını vurgulayarak, "Ama G20 Liderler Zirvesi için çalışmalarımız 100 milyon lirayı aştı. Büyükşehir Belediyesi bütçesinden de kaynak ayırmak durumunda kaldık" dedi.

- Yabancı basın mensuplarına VIP servis

G20 Liderler Zirvesi'nin ülke ekonomisine katkısının 200 milyon avro olacağının söylendiğini belirten Türel, ancak ülke ekonomisine girdinin ötesinde ülkenin ve Antalya'nın tanıtımına olan katkısının çok daha fazla olduğunu kaydetti.

Türel, belediye olarak zirve kapsamında Antalya'ya gelecek misafirleri en iyi şekilde ağırlamak için çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, zirve için Antalya'ya gelecek basın mensupları için havalimanında bir stant oluşturduklarını ve VIP servisler konulduğunu bildirdi. Dileyen misafirlerin kullanımı için günde iki kez Perge, Aspendos, Kurşunlu Şelalesi ve Side'ye turlar düzenleyeceklerini bildiren Türel, misafirlerin profesyonel rehberler tarafından gezdirileceklerini söyledi.

Türel, ayrıca kent merkezine gelmek isteyen misafirler için saat başı Belek'ten Cumhuriyet Meydanı'na gelecek servisler konulacağını ifade ederek, basın mensuplarına yardımcı olmak amacıyla 444 9 420 numaralı bir çağrı merkezinin de oluşturulduğunu anlattı.

Gelebilecek taleplerin hepsini en iyi şekilde cevaplayacaklarını belirten Türel, "Bir misafirimizin aspirine bile ihtiyacı olsa gecenin kaçı olursa olsun bunu temin edebilecek bir organizasyonu sağladık. Türk misafirperverliğinin ne olduğunu göstermek adına başaracağımızdan en ufak bir şüphem yok" şeklinde konuştu.

Türel, zirve için Antalya'ya gelecek basın mensuplarına yarın, "Hoş geldiniz resepsiyonu" düzenleyeceklerini kaydetti.

Zirve nedeniyle alınan güvenlik önlemlerinin haksız eleştirilere maruz kaldığına işaret eden Türel, "hayat felç olacak" şeklinde basına yansıyan yorumların böylesi önemli bir organizasyonu düzenleyen ülkeye haksızlık olduğunu söyledi. 

- G20'nin ardından EXPO hazırlıkları başlayacak

Türel, G20 Liderler Zirvesi'nin 16 Kasım'da sona ermesinin ardından önce 17 Kasım'da Uluslararası Antalya Piyano Festivali, ardından Uluslararası Antalya Film Festivali'nin ve 2016 yılı Nisan ayında ise EXPO'nun düzenleneceğini hatırlattı.

EXPO'nun olimpiyatlara eşdeğer bir organizasyon olduğunu vurgulayan Türel, "Sadece EXPO alanı içerisinde 2 milyar liralık bir yatırım yapıldı. Bunun etkileşim alanlarını koyduğunuzda 4 milyar liralık bir yatırım. 2004-2009 yılları arasında belediye başkanlığı yaptığım dönemde 6 milyar liralık bir yatırım söz konusuydu. Bugün sırf EXPO'ya 4 milyar lira geliyor" dedi.

EXPO için hazırlıkların sürdüğüne dikkati çeken Türel, "İlk dönemimde 11,1 kilometrelik raylı sistem hattını 1,5 yılda hizmete sunmuştuk. Şimdi 18 kilometrelik raylı sistemi 8 ayda tamamlayarak bir dünya rekoruyla kırılacak. Meydan-EXPO raylı sistem hattı 8 ayda tamamlanacak" diye konuştu.