G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- Zirve kapsamında Türkiye'nin kültürünü, misafirperverliğini tanıtmak amacıyla "G20 Home Kültür Alanı" oluşturuldu - Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Önal: - "Ülkemizin, Anadolu topraklarının, medeniyetimizin dünya medeniyetine katkısını basit ama güçlü bir şekilde burayı ziyaret eden insanlara anlatmaya çalışıyoruz"

ANTALYA (AA) - G20 Liderler Zirvesi kapsamında Türkiye'nin kültürünü, misafirperverliğini tanıtmak amacıyla oluşturulan G20 Home Kültür Alanı'nın açılışı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Dışişleri Bakanlığının organizasyonuyla G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Kaya Belek Otel yanındaki 2 bin metrekaresi kapalı, 4 bin metrekare alanda, "G20 Home Kültür Alanı" oluşturuldu.

Kültür alanında, farklı bölgelerin danslarından müziklerine, yöresel içecek ve yiyeceklerden el sanatlarına kadar Türkiye'yi tanıtıcı faaliyetler gerçekleştirildi. Alanda, hat, ebru, sedefkarlık, telkari, ipek dokumacılığı gibi el sanatları da uygulamalı olarak anlatıldı.

Zeybek oyunuyla açılışı gerçekleştirilen kültür alanını, farklı ülkelerden zirveyi takip etmek için kente gelen gazeteciler ve bazı heyetler ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, G20 toplantılarının yapıldığı bölgede Türkiye'yi tanıtmak adına kültürel bir alan oluşturulduğunu söyledi.

Burada Anadolu topraklarının dünya medeniyetine katkısını anlattıklarını belirten Önal, şunları kaydetti:

"Dünya liderlerine, ülkemize gelen personele ve tabii ki ülkemizi ziyaret eden 3 binin üzerindeki basın mensuplarına burayı anlatıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığının ülkemizin kültür ve turizmiyle ilgili dünyaya iletişim markası, tanıtım markası olan 'Home', yeni 'Ev' markası altında bir alan oluşturuldu. Ülkemizin, Anadolu topraklarının, medeniyetimizin dünya medeniyetine katkısını basit ama güçlü bir şekilde burayı ziyaret eden insanlara anlatmaya çalışıyoruz."

- Dünya liderlerinin eşlerine Türk kahvesi ikram edilecek

"Türkiye" denilince ilk akla gelenin Türk insanının misafirperverliği olduğunu anlatan Önal, "Misafirperverliği anlatan bir alan oluşturduk. Alan içerisinde yüklü bir program var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, misafirlerini bu alanda ağırlayacak ve kültürümüzün önemli bir unsuru, misafirperverliğimizin maddi bir unsuru olan Türk kahvesinin sunumu ve hikayesi burada anlatılacak" dedi.