G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- Dünya KOBİ Forumu CEO'su Uyanık: - "KOBİ'lerin performansıyla ilgili şeffaf ve etkili bir ölçüm yok. KOBİ'lerin performansını doğru şekilde ölçebilmek için endeks ve etkin veri tabanları oluşturacağız"

ANTALYA (AA) - Dünya KOBİ Forumu Üst Yöneticisi (CEO) ve B20 Yürütme Kurulu üyesi Tunç Uyanık, KOBİ'lerin performanslarını doğru şekilde ölçebilmek için endeks ve etkin veri tabanları oluşturacaklarını bildirdi.

Anadolu Ajansının (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcı olduğu, Antalya'nın Belek Turizm Bölgesi'nde düzenlenen G20 toplantıları kapsamında Dünya KOBİ Forumu (World SME Forum) Konferansı gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Dünya KOBİ Forumu CEO'su Tunç Uyanık, son bir yıldır birçok organizasyon, kişi ve çalışma grubunun katkısıyla çok yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Dünyada KOBİ'lerin potansiyelinin yeterince anlaşılamadığını ifade eden Uyanık, oysa ekonomik gelişme ve eşit gelişim açısından KOBİ'lerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

TOBB ve Milletlerarası Ticaret Odasının (ICC) ortaklaşa çalışması sonucunda Dünya KOBİ Forumu'nun kurulduğunu anımsatan Uyanık, B20 ve G20 maliye bakanları tarafından da teşvik edilen Forumun, önemli bir bölgesel oluşum olduğunu ve oldukça ilgi gördüğünü kaydetti.

OECD'nin de partner olarak Dünya KOBİ Forumu'na katılacağını belirten Uyanık, bu tür kurumların ağlarına ulaşma şansı buldukları için de oldukça mutlu olduklarını bildirdi.

KOBİ'lerin özellikle uluslararası ticarette sıkıntı yaşadıklarını anlatan Uyanık, uluslararası pazarlarda KOBİ'lerin karşısına çıkan en önemli sorunların ürün ve hizmet kalitesi olduğunu dile getirdi. Uyanık, bu sorunun ancak sertifikasyon standart uygulamalarıyla çözülebileceğini vurguladı.

KOBİ'lerin performansıyla ilgili şeffaf ve etkili bir ölçüm bulunmadığına da dikkati çeken Uyanık, KOBİ'lerin performansını doğru şekilde ölçebilmek için endeks ve etkin veri tabanları oluşturacaklarını bildirdi.

Uyanık, KOBİ'lerin finansal araçlara ulaşım ve inovasyon kapasitelerinin artırılması konularında çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Genel Sekreteri John Danilovic de uzun uğraşlar sonucu TOBB ve ICC ortaklığında Dünya KOBİ Forumu'nun faaliyete başladığını, bu konuda verdiği destekten dolayı da Türk hükümetine teşekkür ettiğini bildirdi.

Ulusal ve uluslararası pazarlarda KOBİ'lerin gelişimi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Danilovich, ICC'nin Dünya KOBİ Forumu partneri olarak iyi işleyen KOBİ'lerin varlığı için gerekli araçları ve gereçleri sunacağını söyledi.