G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- OECD Genel Sekreteri Gurria: - "Bu yıl küresel ticarette dramatik şekilde bir düşüş var. Bu endişe verici. Bu zayıf rakamlar küresel resesyonun önceden göstergesi" - "Altyapı, iklim değişikliği, su ve büyüme uzun dönemli yatırımları gerektiriyor. Bunları halen başaramadık"

ANTALYA (AA) - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, "Bu yıl küresel ticarette dramatik şekilde bir düşüş var. Bu endişe verici. Bu zayıf rakamlar küresel resesyonun önceden göstergesi" ifadelerini kullandı.

Gurria, Anadolu Ajansının ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu G20 Liderler Zirvesi'nin gündeminde yer alan kapsayıcı büyümenin öncelikleri konusunda düzenlenen basın toplantısında, OECD'nin genel merkezinin bulunduğu Paris'teki terör saldırılarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Gurria, "OECD olarak bu barbarca terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Fransız halkının yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Şu anda daha fazla birlik olup, özgürlüğümüzü savunmamız lazım" dedi.

Türkiye'nin dönem başkanlığında OECD'nin, G20'nin faaliyetlerinde çok aktif bir şekilde yer aldığını ifade eden Gurria, katkılarının zirvenin başarılı bir şekilde geçmesine yardımcı olacağını söyledi.

Küresel büyümenin bu yıl tekrar durgun olduğunu dile getiren Gurria, "Geçen hafta yayınladığımız ekonomik görünüm raporumuz gösteriyor ki bu yıl küresel ticaret de dramatik şekilde bir düşüş var. Bu endişe verici. Bu zayıf rakamlar küresel resesyonun önceden göstergesi. Dünyada ticaret yüzde 2 ile büyüyecek ve bu yüzde 2,9 olan öngörülen küresel büyümeden düşük. Son 50 yıllık dönemde sadece 5 dönemde küresel ticaretin büyüme oranı, dünya gayri safi yurtiçi hasılasının altında kaldı ve bu dönemlerin hepsinin ardından da küresel ekonomi resesyon dönemine girdi. Beraber üretimi arttırmak için harekete geçmeliyiz" diye konuştu. 

Büyüme konusunda endişelerinin bulunduğunu, küresel iklim değişikliği konusunda önlem alınmadığı takdirde 2060'da küresel ekonominin gerileyeceğini vurgulayan Gurria, "Yatırımlar yarını görmektedir. Altyapı, iklim değişikliği, su ve büyüme uzun dönemli yatırımları gerektiriyor. Bunları halen başaramadık. KOBİ'lerin dünya değer zincirinin bir parçası haline gelmesi gerekiyor. İstihdamın oluşturulması gerekiyor. Ülkeler istihdam oluşturmaya çalışıyor. Herkes 'iş,iş,iş' diyor. Bunu ABD son 5 yılda 13 milyon istihdam oluşturarak başardı" değerlendirmesini yaptı. 

Gurria, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığının küresel kapsayıcı büyümeye çok anlamlı bir katkıda bulunduğunu belirterek, "Sonuçta bunların uygulanması G20'nın kredibilitesinin mihenk taşı olacak" dedi.