G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Antalya'ya gelen bazı liderlerin eşleriyle kentteki bir rehabilitasyon merkezini ziyaret etti

ANTALYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Antalya'ya gelen liderlerin eşleriyle bir rehabilitasyon merkezini ziyaret etti.

G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Antalya'ya gelen Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ile Döşemealtı Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'ne geldi.

Emine Erdoğan'ı, Vali Muammer Türker'in eşi Filiz Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel ve AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç, karşıladı.

Kendisine çiçek takdim eden engelli çocuklara teşekkür ederek, fotoğraf çektiren Emine Erdoğan, Güney Afrika Cumhurbaşkanı'nın eşi Tubeka Zuma, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın eşi Mehriban Aliyeva ile kızı Leyla Aliyeva'yı karşıladı.

Ardından konferans salonuna geçen Emine Erdoğan ve beraberindekiler, fotoğraf için poz verdi. Merkezde rehabilitasyon eğitimi alan çocukların sunduğu halk oyunları gösterilerini izleyen Erdoğan ile diğer lider eşleri, çocukları alkışladı.

- Çocuklar işaret diliyle mesaj verdi

Gösterilerin ardından, işitme engelli çocuklar, kendilerini işaret diliyle tanıtarak, "engelleri kaldıralım", "birlikte güzel şeyler yapabiliriz" mesajları verdi. Yapılan gösteriler ekrana İngilizce olarak yansıtıldı.

Emine Erdoğan ve diğer konuklar, daha sonra rehabilitasyon ve eğitim merkezini gezdi.

Erdoğan, bu sırada programa katılan Malezya Başbakanı'nın eşi Rosmah Binti Mansor'u ve Zimbabve Devlet Başkanı'nın eşi Grace Mugabe'yi de karşıladı.

Burada çiçek takdim edilen Mansor, Emine Erdoğan'a "Senin için geldim" dedi. Emine Erdoğan da Mansor'a çocukların gösterisinin bittiğini ancak sınıfları gezeceklerini belirtti.

Emine Erdoğan ile diğer lider eşleri, daha sonra 9. sınıfların eğitim gördüğü sınıfa girerek, öğrencilerle sandalyeye oturdu. Heyet, merkezle ilgili bilgi aldı. Konuk lider eşleri de Döşemealtı Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim, konaklama, rehabilitasyon hizmetleri hakkında sorular sordu.

Anasınıfı grubu öğrencilerinin de yanına giden lider eşleri burada da bir süre çocuklarla ilgilendi. Sınıftaki 6 yaşındaki bedensel ve zihinsel engelli Selen Tor ile yakından ilgilenen Zimbabve Devlet Başkanı'nın eşi Grace Mugabe, Tor'la İngilizce konuşarak iletişim kurmaya çalıştı. Engelli çocuğun Türkçe su istemesi üzerine Mugabe, Tor'a su ikram ederek, öptü.

Erdoğan ve beraberindeki lider eşlerine çocukların merkezde yaptığı el ürünlerinden oluşan hediyeler sunuldu.

Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan, daha sonra konuklarıyla toplu fotoğraf çektirdi.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Emine Erdoğan, bu merkezde önemli bir görevin yürütüldüğünü belirterek, buna katkı sağlayan herkese teşekkür etti.