G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı: - "Sadece B20'nin değil, G20'nin de pozitif anlamda teşvik edilmesi gerekiyor ki bütün dünya (G20 bir araya geliyor ve iyi şeyler yapıyor) desin" - "(Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması) Anlaşmanın uygulanabilirliği sağlanabilirse, 1 trilyon dolardan daha fazla bir ek GSYH sağlanacak ve 21 milyon yeni iş yaratılacak" - Hint Bharti Enterprises Grup Üst Yöneticisi Mittal: - "Çok kritik bir dönemdeyiz, dünya tarihinin ekonomik açıdan içinde bulunduğu en kritik dönemlerden birisi"

ANTALYA (AA) - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, B20 ve G20'de birçok karar alındığını fakat yeterince uygulanamadığını belirterek, "Sadece B20'nin değil, G20'nin de pozitif anlamda teşvik edilmesi gerekiyor ki bütün dünya (G20 bir araya geliyor ve iyi şeyler yapıyor) desin" dedi.

Anadolu Ajansının ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu, Antalya'nın Belek turizm bölgesinde düzenlenen G20 toplantıları kapsamında, B20 Türkiye Zirvesi'nin ardından genel oturum yapıldı.

Coca Cola Company Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent'in moderatörlüğünü üstlendiği oturumda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu ve B20 Ticaret Çalışma Grubu Eş Başkanı Güler Sabancı, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'yla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nı imzalayan ülke sayısının AB ülkeleriyle 51'e çıktığını belirten Sabancı, anlaşmanın etkili olabilmesi için Dünya Ticaret Örgütü ülkelerinin yarısına ihtiyaçları bulunduğunu bildirdi. 

Sabancı, "Amaç 107 ülkenin anlaşmayı imzalaması. Bir yıl içerisinde 51 ülke imzaladı, bu hızla devam ederse 2016 yılının ilk yarısında 107 hedefine ulaşmak mümkün" diye konuştu.

Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın ellerindeki en temel anlaşma olduğunu ifade eden Sabancı, anlaşmanın uygulanabilirliği sağlanabilirse, 1 trilyon dolardan daha fazla bir ek GSYH sağlanacağını, 21 milyon yeni iş yaratılacağını kaydetti. 

Sabancı, "Yani sadece bu iki rakam bile heyecanlanmamız için yeterli. Bu yapılabilir. Biz Türkiye'de bunun farkındayız, ne yapacağımızı da biliyorduk ama bir seçim yılı geçirdik. Meclis açılır açılmaz eminim bizim parlamentomuzda da bu anlaşma onaylanacak" dedi.

B20 ve G20 toplantılarında birçok karar alındığını fakat bağlayıcı olmadığı için yeterince uygulanamadığını ifade eden Güler Sabancı, "Sadece B20'nin değil, G20'nin de pozitif anlamda teşvik edilmesi gerekiyor ki bütün dünya (G20 bir araya geliyor ve iyi şeyler yapıyor) desin" diye konuştu.

İspanyol BBVA Bankası Başkanı Francisco Gonzalez de daha fazla ekonomik büyüme olabilmesi için finans konusunda tavsiyelerde bulundu. 2015 yılının büyüme açısından 2009'dan sonra en zayıf yıl olduğunu belirten Gonzalez, gelişmiş ülkelerdeki büyümenin gelişmekte olan ekonomilerdeki büyümeyi dengeleyemediğini vurguladı.

Finansman sağlayabilmek için somut ve uygulanabilir çözümler yaratmak, finansal düzenlemelerde birtakım iyileşmeler sağlamak gerektiğini ifade eden Gonzalez, KOBİ'lerin de desteklenmesi gerektiğini anlattı.

G20 liderlerinin finansal alandaki düzenlemeleri biraz daha azaltmalarını isteyen Gonzalez, "Düzenlemeler güzel ama artık büyümeye odaklanmak gerekiyor" diye konuştu.

- Hint Bharti Enterprises Grup Başkanı

Hindistan'ın Bharti Enterprises Grup Üst Yöneticisi ve Milletlerarası Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sunil Bharti Mittal, girişimci gözünden baktığında dünyanın çok zor bir dönemden geçtiğini, emtia fiyatlarında ciddi bir erozyon olduğunu belirtti.

Özellikle petrole bağlı ülkelerin düşük petrol fiyatlarından muzdarip olduğunu aktaran Mittal, petrol fiyatlarının düşmesinin bu ülkelerin büyüme düzeyini geriye götürdüğünü ve para birimlerinin ciddi değer kaybettiğini ifade etti.

Avrupa'da, Brezilya'da da sorunlar bulunduğunu, Çin'de büyümenin yavaşladığını anlatan Mittal, Hindistan'ın ise halen bir umut adası olmaya devam ettiğini, çünkü ülkedeki 1,2 milyar insanın ürün ve hizmet tükettiğini bildirdi.

Hindistan'ın yabancı doğrudan yatırımlar için cazip bir ülke olduğunu vurgulayan Mittal, ülkede savunma ve demiryolu dahil birçok alanda yabancıların yatırım yapabildiğine dikkati çekerek, "Çok kritik bir dönemdeyiz, dünya tarihinin ekonomik açıdan içinde bulunduğu en kritik dönemlerden birisi"  dedi.

Dünyanın en büyük pazarlama iletişim şirketlerinden İngiliz WPP'nin Üst Yöneticisi Sir Martin Sorrel de terör söz konusu olduğunda siber güvenliğin büyük önem taşıdığını vurguladı.