Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesi

Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesi
Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesi
- Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yeni ve CHP İl Başkanı Esen, gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesini kınadı

ANTALYA (AA) - Antalya Gazeteciler Cemiyeti ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni ile CHP İl Başkanı Semih Esen, gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesini kınadı.

Yeni, yaptığı yazılı açıklamada, basın özgürlüğünün, sadece basın kuruluşlarının ya da gazetecilerin özgürlüğü demek olmadığını, basın özgürlüğünün, halkın haber alma özgürlüğü ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu bildirdi.

Basın mensuplarına yönelik saldırıların da halkın haber alma özgürlüğüne yönelik saldırılar olduğunu vurgulayan Yeni, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Meslektaşlarımızın yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle saldırıya uğraması asla kabul edilemez. Evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğrayarak hastanede tedavi altına alınan meslektaşımız Ahmet Hakan'a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yakalanan saldırganların adalet önünde hesap vermesinin takipçisi olacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum."

CHP İl Başkanı Semih Esen de özgür ve bağımsız basının düşünce özgürlüğünün teminatının, diğer özgürlüklerde olduğu gibi siyaset kurumu olduğunu kaydetti.

Ancak bugün bu özgürlüklerin bir kenara itilmesinin nedeninin "dizleri üzerine çöktürülmüş siyaset kurumu ve işletilmeyen parlamenter sistem" olduğunu iddia eden Esen, açıklamasına şöyle devam etti:

"Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırı haberi, tüm Türkiye 'de olduğu gibi Antalyamızda da büyük üzüntü ve tepki yaratmıştır. Ahmet Hakan, her zaman objektif, tarafsız tutumu ve yazılarıyla Türkiye'de birçok ayrı görüşten insanımızın takip ettiği bir gazetecidir. Ancak böyle olmasaydı dahi bugün bu yaşananları hiçbir şey hiçbir şekilde haklı çıkaramaz. Saldırının faillerinin yakalanmış olması önemlidir ancak elbette yeterli değildir. Asıl suçlanması gereken, toplumu ve bazı kesimlerin algısını yönlendirip, bu konuda şiddeti körükleyenlerdir. Bu çerçevede söz konusu saldırının sadece bir gazeteciye değil, fikri hür, vicdanı hür halkımıza yapıldığını kabul ederek, bu tür olaylara zemin hazırlayanları, faillerini ve tüm azmettiricilerini CHP Antalya örgütü olarak kınıyoruz."